Uppdrag

Vinge har biträtt Pandox i samband med förvärv och riktad emission

24 januari 2018 Fastigheter och Entreprenad

Vinge har biträtt Pandox Aktiebolag (publ) i vissa finansierings- och aktiemarknadsfrågor i samband med det förvärv av 37 hotellverksamheter i Storbritannien och Irland som Pandox offentliggjorde den 13 december 2017. Köpeskillingen för hotellverksamheterna uppgick till cirka 9 miljarder kronor

Vinge har vidare biträtt Pandox i samband med den riktade nyemissionen av 10 000 000 B-aktier som Pandox offentliggjorde den 15 december 2017. Teckningskursen i emissionen fastställdes till 148 kronor per aktie, varigenom Pandox sammanlagt tillfördes 1 480 miljoner kronor, genom ett så kallat accelerated book-building-förfarande. Emissionen riktades till svenska och internationella institutionella investerare och syftet med emissionen var att på ett tids- och kostnadseffektivt sätt möjliggöra en kapitalanskaffning för att finansiera förvärv och därvid öka bolagets finansiella flexibilitet och handlingsutrymme.

Pandox är en ledande hotellfastighetsägare i norra Europa med fokus på större hotell på viktiga fritids- och affärsdestinationer. Bolagets aktie är upptagen till handel på Nasdaq Stockholm, Large Cap.

Vinges team bestod i huvudsak av Jesper Schönbeck, Sofie Bjärtun och Nils Fredrik Dehlin med avseende på den riktade nyemissionen och övriga aktiemarknadsfrågor, respektive Louise Brorsson Salomon, Helena Håkansson, André Isacson, Lionardo Ojeda och Pauline Lagerstrand med avseende på finansieringsfrågor.

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 83 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 30 miljoner kronor.
26 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026