Uppdrag

Vinge har biträtt Nordea Bank AB (publ) (”Nordea”) i samband med återköp och nyemission av obligationer till ett sammanlagt transaktionsvärde om SEK 2 705 000 000

3 oktober 2018 Bank och finans

Vinge har biträtt Nordea Bank AB (publ) (”Nordea”) i samband med återköp och nyemission av obligationer till ett sammanlagt transaktionsvärde om SEK 2 705 000 000.

Vinge har biträtt Nordea i samband med ett återköp av Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB (publ) (”SBB”) tidigare utgivna seniora och icke-säkerställda obligationer till ett sammanlagt värde om SEK 1 205 000 000 (”Återköpet”) samt emission av en ny senior och icke-säkerställd obligation med ett rambelopp om upp till SEK 1 500 000 000 (”Nyemissionen”).

Initialt emitterade lån i samband med Nyemissionen uppgår per den 3 oktober 2018 till SEK 1 000 000 000. Nordea agerade ensam arrangör, bookrunner och emissionsinstitut i samband med Nyemissionen och som dealer manager, sole bookrunner och tender agent i samband med Återköpet. 

Obligationerna under Nyemissionen har en löptid om fyra år och har en rörlig ränta om STIBOR 3M + 3.60%. 

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Josefine Larsson och Lionardo Ojeda.

Relaterat

Vinge biträder DNB Carnegie i samband med en obligationsemission om 130 miljoner euro för att finansiera Incore Invests förvärv av CoreOrchestration

Vinge har biträtt DNB Carnegie Investment Bank AB (publ), i egenskap av sole bookrunner, i samband med en emission av seniora säkerställda obligationer om 130 miljoner euro inom en ram om 200 miljoner euro.
16 februari 2026

Vinge har biträtt BAE Systems Bofors vid förvärvet av Aston Harald Mekaniska Verkstad

BAE Systems är en världsledande försvarskoncern med närvaro i Sverige bland annat genom BAE Systems Bofors i Karlskoga, en leverantör av vapensystem, artilleri och ammunition. Förvärvet är strategiskt motiverat och syftar till att stärka den svenska försvarsindustrins produktionskapacitet.
12 februari 2026

Vinge har biträtt Sertion AB i samband med förvärvet av Svensk Anläggning och Driftteknik AB

Genom förvärvet tar Sertion ytterligare ett steg i sin utveckling som en ledande internationell infrastruktur- och installationskoncern inom komplexa VVS-system, teknisk infrastruktur och industriella rörledningar. Svensk Anläggning och Driftteknik AB är specialiserade inom certifierad svetsning och installation av industriella rörledningar.
10 februari 2026