Uppdrag

Vinge har biträtt Newen Studios SAS vid förvärvet av majoritetsägandet i Anagram koncernen

Newen Studios är en ledande aktör inom audiovisuell produktion och distribution i Europa.

Anagram grundades 2002 av komikerna Anders Jansson och Johan Wester och är ett av de ledande oberoende produktionsbolagen i Skandinavien.

Vinges team bestod av ansvarig delägare Wibeke Sorling, Johanna Hamrefält (M&A), Anna Högsten (IP & Arbetsrätt), Amelia Rihs (Bolagsrätt), Adrian Filipovic (M&A) och Amanda Stoltz.

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026