Vinge har biträtt Mitsubishi Electrics europeiska dotterbolag Mitsubishi Electrics B.V. i samband med dess förvärv av AQS Produkter AB, en distributör av produkter för komfort-, process- och IT-kylning samt värmepumpar i Sverige.
Genom förvärvet stärker Mitsubishi Electric sin närvaro på svenska marknaden för klimat- och kylaggregat samt olika typer av värmepumpar.
Vinge har biträtt L5 Navigation, ett portföljbolag till Helix Kapital, vid förvärv av ROCKMA System AB. ROCKMA utvecklar och levererar maskinstyrningsmjukvara för borriggar, borrövervakningssystem och realtids- berganalyssystem.
Oxx stänger sin andra generations fond med 190 miljoner USD i investeringsåtaganden från en internationell investerarbas, och ökar därmed sin fondstorlek med 40 % jämfört med den senaste generationen.