Uppdrag

Vinge har biträtt Latour i samband vid förvärv av MAXAGV

14 september 2022 M&A

Investment AB Latour har, genom sitt helägda dotterbolag Latour Industries AB, förvärvat de två bolagen Soft Design RTS AB och atab autmationsteknik AB (gemensamt MAXAGV) från grundarna och ledningen.

MAXAGV är en ledande leverantör av system med mobila robotar och mjukvara för godshantering med huvudkontor i Mölndal. Omsättningen uppgår till cirka 160 Mkr varav majoriteten är exportförsäljning.

Investment AB Latour är ett blandat investmentbolag bestående av en helägd industrirörelse samt en portfölj av börsnoterade innehav där Latour är huvudägare eller en av huvudägarna.

Vinges team bestod av Magnus Pauli, Petronella Hallberg, Beatrice Randow, Adrian Filipovic och Hanna Marberg.

 

Relaterat

Vinge biträder Sobro vid investering i Västkustens Konstruktionsbyrå

Västkustens Konstruktionsbyrå har valt att bredda sitt ägande med Sobro som ny ägarpartner och majoritetsägare. Grundarna kvarstår som VD respektive CTO och betydande delägare. Västkustens Konstruktionsbyrå är ett teknikkonsultbolag med bas i Göteborg med spetskompetens inom projektledning, konstruktion och projektering.
23 april 2026

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics i samband med en riktad nyemission

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics AB (publ) (”Egetis Therapeutics”), noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med en riktad nyemission varigenom Egetis Therapeutics tillfördes 350 miljoner kronor före transaktionskostnader.
22 april 2026

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av Alder Strategic Opportunities Fund I samt med ett fondkreditfacilitetsavtal i samband med fondresningen

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av continuation-fonden Alder Strategic Opportunities Fund I AB. I samband med etableringen förvärvar fonden portföljbolagen SI och SMG från Alder II. Vinge biträdde även Alder vid ingåendet av ett fondkreditfacilitetsavtal med SEB.
20 april 2026