Uppdrag

Vinge har biträtt EQT V i samband med försäljning av aktier i Dometic

19 december 2016 M&A

Vinge har biträtt EQT V (Frostbite I S.à r.l.) i samband med dess försäljning av aktier i Dometic Group AB (publ) genom tre accelererad bookbuilding-processer genomförda den 26 maj, 30 augusti och 21 november 2016. Genom processerna har EQT avyttrat samtliga sina aktier i Dometic. Sammanlagt har drygt 170 miljoner aktier placerats, motsvarande cirka 57 % av det totala antalet aktier Dometic och till ett sammanlagt värde om drygt 10 miljarder kronor.
 
Vinges team bestod i huvudsak av Jesper Schönbeck, Jo-Anna Nordström och Nils Fredrik Dehlin.

Relaterat

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av Alder Strategic Opportunities Fund I samt med ett fondkreditfacilitetsavtal i samband med fondresningen

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av continuation-fonden Alder Strategic Opportunities Fund I AB. I samband med etableringen förvärvar fonden portföljbolagen SI och SMG från Alder II. Vinge biträdde även Alder vid ingåendet av ett fondkreditfacilitetsavtal med SEB.
20 april 2026

Vinge har biträtt IK Partners i samband med förvärvet av Selatek

Vinge har biträtt IK Partners (“IK”) i samband med IK Fund X:s förvärv av SELATEK Holding AB (“Selatek”), en ledande svensk plattformskoncern för tekniska installationer, från Amplio Private Equity AB och minoritetsägarna.
20 april 2026

Vinge företräder Right Side Group, ett portföljbolag till Alder, i samband med förvärvet av Brandkonsultbyrån i Sverige

Brandkonsultbyrån i Sverige är en teknisk konsult inom byggnadstekniskt brandskydd, utrymningssäkerhet och riskhantering. Sammangåendet stärker koncernens position som en ledande aktör inom brand, risk och säkerhet i Norden.
17 april 2026