Uppdrag

Vinge har biträtt EQT IX i samband med försäljning av aktier i Beijer Ref AB (publ)

27 augusti 2025

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av aktier i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 26 augusti 2025.

Totalt placerades 20 miljoner aktier till ett pris om 157 kronor per aktie, motsvarande ett sammanlagt värde om cirka 3,14 miljarder kronor.

Vinges team bestod av Sofie Bjärtun och Linnéa Dolk.

Relaterat

Vinge biträder Sobro vid investering i Västkustens Konstruktionsbyrå

Västkustens Konstruktionsbyrå har valt att bredda sitt ägande med Sobro som ny ägarpartner och majoritetsägare. Grundarna kvarstår som VD respektive CTO och betydande delägare. Västkustens Konstruktionsbyrå är ett teknikkonsultbolag med bas i Göteborg med spetskompetens inom projektledning, konstruktion och projektering.
23 april 2026

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics i samband med en riktad nyemission

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics AB (publ) (”Egetis Therapeutics”), noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med en riktad nyemission varigenom Egetis Therapeutics tillfördes 350 miljoner kronor före transaktionskostnader.
22 april 2026

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av Alder Strategic Opportunities Fund I samt med ett fondkreditfacilitetsavtal i samband med fondresningen

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av continuation-fonden Alder Strategic Opportunities Fund I AB. I samband med etableringen förvärvar fonden portföljbolagen SI och SMG från Alder II. Vinge biträdde även Alder vid ingåendet av ett fondkreditfacilitetsavtal med SEB.
20 april 2026