Uppdrag

Vinge har biträtt Embracer Group i samband med ingående av ett 900 miljoner euro bryggfinansieringsavtal med JP Morgan, BNP Paribas, SEB, Société Générale och Swedbank

22 april 2024 Bank och finans

Vinge har biträtt Embracer Group AB (publ) (“Embracer”) och dess dotterbolag inom Asmodee i samband med ingåendet av ett bryggfinansieringsavtal om 900 miljoner euro med JP Morgan, BNP Paribas, SEB, Société Générale och Swedbank och sammanhängande förtida återbetalning av existerande skuld i Embracer.

Embracer är en global koncern med entreprenörsdrivna företag inom spel- och underhållningsindustrin, där Asmodee är en fransk utvecklare av brädspel, kortspel och rollspel. Finansieringen är ett viktigt steg i Embracers refinansiering och omstruktureringsprogram och kommer att användas för att refinansiera Embracers befintliga lån på 8 miljarder kronor med förfall i februari 2025, samt för att minska de revolverande kreditfaciliteterna med 1 miljard kronor till 8 miljarder kronor.

Vinges team bestod av Louise Brorsson Salomon, Albert Wållgren, Felix Möller, Ida Redander och Josef Groow.

Relaterat

Vinge företräder Sedana Medical AB vid förvärvet av Innovatif Cekal

Vinge har företrätt Sedana Medical AB (publ) i samband med förvärvet av Innovatif Cekal. Innovatif Cekal, med säte i Klang nära Kuala Lumpur i Malaysia, är en tillverkare av medicintekniska produkter. Genom detta förvärv stärker Sedana Medical sin kontroll över leverantörskedjan och förbättrar sin lönsamhet genom minskade varukostnader.
22 januari 2025

Vinge företräder Infranity i samband med förvärvet av Nordic Re-Finance AB

Vinge har företrätt Infranity, ett private equity-bolag specialiserat på investeringar inom infrastruktur, i samband med deras majoritetsförvärv av Nordic Re-Finance AB, en skandinavisk uthyrare av lokomotiv. Förvärvet innebär ambitiösa utvecklingsplaner för Nordic Re-Finance AB, inklusive expansion till nya geografiska områden.
20 januari 2025

Vinge företräder Platzer vid försäljning av skolfastighet i Göteborg

Vinge har bistått Platzer Fastigheter AB vid försäljningen av en skolfastighet i Södra Änggården, Göteborg. Fastigheten, som såldes genom en bolagsaffär, har ett värde om 552 miljoner kronor. Försäljningen är en del av Platzers strategi att utveckla och optimera sitt fastighetsbestånd.
17 januari 2025