Uppdrag

Vinge har biträtt Annehem Fastigheter vid förvärv av fastighet

19 december 2023 M&A

Vinge har biträtt Annehem Fastigheter AB (publ) vid förvärvet av fastigheten The Corner, en nyproducerad kontorsfastighet i Malmö. Fastighetsvärdet uppgår till 420 miljoner kronor.

Annehem Fastigheter är ett tillväxtdrivet fastighetsbolag inriktat på kommersiella-, samhälls- och bostadsfastigheter i de nordiska tillväxtregionerna Stockholm, Skåne, Göteborg samt Helsingfors och Oslo. Fastighetsbeståndet i Annehem Fastigheter består av 26 förvaltningsfastigheter med ett värde om 4 237,8 miljoner kronor och en uthyrbar yta om 198 tkvm per 30 september 2023. Bolaget är sedan december 2020 noterat på Nasdaq Stockholm och ingår sedan maj 2022 i Nasdaq Green Designation.

Vinges team bestod av Rikard Lindahl, Victor Ericsson, Kristoffer Larson, Joel Magnusson, Madelene Andersson, Michaela Ådén, Erik Kochbati och Lovisa Jonassen.

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025