Uppdrag

Vinge företräder Zellis Group, ett portföljbolag till Apax Partners, vid dess förvärv av Benify

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Zellis Group, en ledande mjukvaruleverantör inom HR-tech, lönehantering och förmånsadministration och ett portföljbolag till fonder som rådgivs av Apax Partner LLP ( "Apax"), i samband med förvärvet av Benify från bland andra Vitruvian Partners.

Som en del av förvärvet kombineras Benify med Zellis Groups mjukvaruverksamhet för förmånsadministration och medarbetarengagemang, Benefex, för att tillsammans skapa en ledande plattform för globala förmåner, kompensation och medarbetarengagemang, med ett utökat produktutbud till kunder världen över. Slutförandet av transaktionen är föremål för sedvanliga tillträdesvillkor.

Vinges team bestod bland andra av Jonas Bergström, Anna Jonsson, Nicolas Ek, Johan Severinsson och Gustav Bergengren (M&A), Nils Unckel och Anton Sjökvist (Financial Regulatory), Albert Wållgren och Arvid Weimers (Banking and Finance), Oskar Larsson (Commercial Contracts) samt Emelie Svensäter Jerntorp och Carolina Lundh (Employment).

Relaterat

Vinge företräder EQT AB vid dess samgående med Coller Capital

Vinge företräder EQT AB vid dess förvärv av Coller Capital, ett globalt bolag inom secondaries med närmare 50 USD miljarder i förvaltat kapital från institutionella, private wealth och försäkringsrelaterade kunder.
22 januari 2026

Vinge företräder Nordic Re-Finance AB i samband med en svensk järnvägsfinansiering

Vinge har som svenskt legalt ombud företrätt Nordic Re-Finance AB, en ledande aktör inom lokleasingsektorn i Skandinavien, i samband med ingåendet av ett skuldpaket om totalt EUR 250M, fullt underwritat av Natixis CIB.
21 januari 2026

Vinge har biträtt Eleda i samband med Eleda Norge AS förvärv av Nettpartner Bane AS

Vinge, tillsammans med Advokatfirmaet Thommessen har biträtt Eleda i samband med Eleda Norge AS förvärv av Nettpartner Bane AS från Å Energi-ägda Nettpartner AS.
19 januari 2026