Uppdrag

Vinge företräder Varyag Resources

11 maj 2009

Vinge företräder Varyag Resources AB (publ), noterat på First North, i samband med en omstrukturering av Varyag Resources som innebär en förändring av strategi och struktur från private equity bolag till skogsföretag. 
 
Omstruktureringen innefattar ett förvärv av 50% av aktierna i RusForest Ltd och fordringar om totalt ca 800 MRUB på RusForest, från ett av Vostok Nafta Investment Ltd helägt dotterbolag. Betalning sker med nyemitterade aktier i Varyag Resources till ett beräknat värde vid avtalstidpunkten om ca 156 MSEK. 
 
Vinges team består primärt av delägarna Göran Nyström och Malin Leffler tillsammans med bland andra biträdande juristerna Jonas Johansson och Andreas Wirén.
 

Relaterat

Vinge har biträtt Sluta Gräva vid förvärv av Stavrex

Vinge har biträtt Sluta Gräv, ett portföljbolag till Sobro, vid förvärv av Stavrex. Tillsammans bildar bolagen Nordens ledande leverantör av markskruv, med marknadens bredaste erbjudande.
18 februari 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av ytterligare gröna obligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av ytterligare seniora, icke-säkerställda gröna obligationer om SEK 300 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner kronor).
18 februari 2026

Vinge biträder DNB Carnegie i samband med en obligationsemission om 130 miljoner euro för att finansiera Incore Invests förvärv av CoreOrchestration

Vinge har biträtt DNB Carnegie Investment Bank AB (publ), i egenskap av sole bookrunner, i samband med en emission av seniora säkerställda obligationer om 130 miljoner euro inom en ram om 200 miljoner euro.
16 februari 2026