Uppdrag

Vinge företräder Orlando Capital V i samband med förvärvet av Swedpaper AB

30 september 2024 Arbetsrätt Bank och finans M&A

Vinge har agerat som legal rådgivare till Orlando Capital V i samband med förvärvet av Swedpaper AB, en ledande europeisk tillverkare av säck- och kraftpapper som används i olika förpackningslösningar för detaljhandel, livsmedel och byggindustrin. Swedpaper AB:s omsättning för räkenskapsåret 2023 uppgick till över EUR 68 miljoner.

Relaterat

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026