Uppdrag

Vinge företräder Orlando Capital V i samband med förvärvet av Swedpaper AB

30 september 2024 Arbetsrätt Bank och finans M&A

Vinge har agerat som legal rådgivare till Orlando Capital V i samband med förvärvet av Swedpaper AB, en ledande europeisk tillverkare av säck- och kraftpapper som används i olika förpackningslösningar för detaljhandel, livsmedel och byggindustrin. Swedpaper AB:s omsättning för räkenskapsåret 2023 uppgick till över EUR 68 miljoner.

Relaterat

Vinge har biträtt Orexo i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Orexo AB (publ) i samband med en delvis garanterad företrädesemission om cirka 250 miljoner kronor före transaktionskostnader, under förutsättning av extra bolagsstämmans godkännande.
9 oktober 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av R3 Revisionsbyrå AB, Adrevicor Halland AB, Trevi Revision AB och Adrevicor Stockholm AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av R3 Revisionsbyrå AB, Adrevicor Halland AB, Trevi Revision AB och Adrevicor Stockholm AB.
8 oktober 2026

Vinge har företrätt Folksamgruppen i samband med två investeringar i infrastrukturfonder

Vinge har företrätt Folksamgruppen i samband med två investeringar om sammanlagt 7,2 miljarder kronor i infrastrukturfonder förvaltade av Copenhagen Infrastructure Partners respektive Arjun Infrastructure Partners.
8 oktober 2026