Uppdrag

Vinge företräder Öhman, Procuritas, Spiltan m fl vid förvärvet av 50,1% av aktierna i Emric AB

10 juni 2010

Vinge företräder KB Götaberg 20 (Öhman), Investmentbolaget av 1 maj 2009 AB (Procuritas), Investment AB Spiltan, Norra Brofästet i Sundsvall AB och F. Månsson Invest AB i samband med förvärv av 50,1% av aktierna i Emric AB från Bisnode AB. Emric är en av Sveriges ledande leverantörer av programvaror, kvalificerade konsulttjänster och outsourcing inom lån och kreditområdet. Förvärvet baseras på en köpoption som utställdes i samband med Bisnodes förvärv av 50,1% av aktierna i Emric år 2007.

Delägare Henrik Wenckert tillsammans med biträdande juristerna Marie Brommesson och Peter Sundgren företräder köparna.

Relaterat

Vinge biträder L5 Navigation vid förvärv av ROCKMA System

Vinge har biträtt L5 Navigation, ett portföljbolag till Helix Kapital, vid förvärv av ROCKMA System AB. ROCKMA utvecklar och levererar maskinstyrningsmjukvara för borriggar, borrövervakningssystem och realtids- berganalyssystem.
8 december 2023

Vinge företräder grundarna av Modular Finance i samband med försäljning till Sprints

Vinge företräder grundarna av Modular Finance i samband med en försäljning av 40% av aktierna i bolaget till Sprints.
8 december 2023

Vinge har biträtt Oxx i samband med fondresningen av Oxx II

Oxx stänger sin andra generations fond med 190 miljoner USD i investeringsåtaganden från en internationell investerarbas, och ökar därmed sin fondstorlek med 40 % jämfört med den senaste generationen.
7 december 2023