Uppdrag

Vinge företräder Loopia i samband med förvärvet av .SE Direkt

11 februari 2019 M&A

Vinge har företrätt Loopia i samband med förvärvet av Internetstiftelsen i Sveriges (”IIS”) registrarverksamhet .SE Direkt.

Från och med mitten av februari får .SE Direkts kunder därmed Loopia som registrar för sina domäner. Loopia AB, som är en del av Loopia Group, är ett av Sveriges största och snabbast växande webbhotell med verksamhet i Sverige, Norge och Serbien. Loopia har idag över 225 000 kunder och är ledande i Sverige inom domännamn och webbhotell. IIS ansvarar för den svenska toppdomänen .se, och är en oberoende, affärsdriven och allmännyttig organisation som verkar för ett internet som bidrar positivt till människan och samhället.
 
Vinges team bestod av delägarna Christina Kokko (M&A) och Mikael Ståhl (Banking and Finance), samt biträdande juristerna Linda Sengul och Martin Cronsioe (M&A), Josefine Larsson (Banking and Finance), Nicklas Thorgerzon (Commercial Agreements) och Klara Secher (IP).
 

Relaterat

Vinge har företrätt CTEK i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt CTEK AB (publ) i samband med en fullt garanterad företrädesemission, vilken tillför CTEK cirka 350 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader.
29 mars 2023

Vinge har företrätt VNV Global i samband en företrädesemission

Vinge har företrätt VNV Global i samband med en fullt säkerställd företrädesemission om cirka 328 miljoner kronor.
29 mars 2023

Vinge företräder Ramirent i samband med förvärvet av JIAB

Vinge företräder Ramirent AB i samband med förvärvet av JIAB Hyrcenter (bestående av bolagen JIAB Hyrcenter AB och JIAB Boden AB). Genom förvärvet förstärker Ramirent ytterligare sin position i Norrbotten och som det största maskinuthyrningsföretaget i Sverige.
21 mars 2023