Uppdrag

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Emballage till DTE

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Emballage till Dansk Træemballage A/S (”DTE”).

DTE är Nordens största tillverkare av träemballage och har cirka 625 anställda med en omsättning om 1,9 miljarder kronor. DTE har åtta produktionsanläggningar i Danmark, nio produktionsanläggningar i Norge, två produktionsanläggningar i Sverige och ett tradingbolag i Tyskland. AB Karl Hedin Emballage har tio produktionsanläggningar i Sverige och en i Estland och cirka 275 heltidsanställda. Tillsammans kommer de två bolagen ha en omsättning om cirka 2,5 miljarder kronor och cirka 900 anställda. AB Karl Hedin Emballage kommer fortsatt att verka under nuvarande namn och varumärke.

Vinges team bestod huvudsakligen av Jonas Johansson, Johan Winnerblad, Egil Svensson och Olof Löfvenberg (M&A), David Olander och Dagne Sabockis (EU- och konkurrensrätt), Eva Fredrikson och Siri Blomberg (Kommersiella avtal), Niclas Winnberg och Simon Gille-Johnson (Fastighetsrätt), Alva Skott (Immaterialrätt) och Jessica Öijer (Projektassistent).

Läs klientens pressmeddelande.

Relaterat

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026

Vinge företräder J Bil vid förvärv av Appelskog Bil AB

Vinge företrädde köparen J Bil AB vid förvärv av samtliga aktier i Appelskog Bil AB.
29 januari 2026

Vinge har biträtt United Lithium Corp. i samband med förvärv av Swedish Minerals AB

United Lithium är ett prospekterings- och utvecklingsbolag med fokus på den globala efterfrågan på litium, uran och sällsynta jordartsmetaller.
29 januari 2026