Uppdrag

Vinge företräder Industrifonden i samband med investering i Itrims internationella expansion

27 augusti 2013

Industrifonden investerar 20 miljoner kr i viktminskningskedjan Itrim. I emissionen på totalt 30 miljoner kr deltar också två av de nuvarande ägarna, Mats Lederhausen och Martin Anderlind. Pengarna ska användas till Itrims expansion i Tyskland och USA.

Itrim, som grundades 2003, är en kedja inom motion och viktminskning. Itrim finns idag på fler än 35 platser i Sverige och har även viktminskningscenter i USA och Tyskland.

Vinges team bestod främst av delägare Johan Larsson och biträdande juristen Johan Mattsson.              

Relaterat

Vinge har företrätt Inflexion i samband med förvärvet av Mecenat

Vinge har företrätt Inflexion i samband med förvärvet av Mecenatgruppen från IK. Förvärvet av Mecenat är den första investeringen som görs genom Inflexions nya Enterprise Fund VI, och Inflexions första förvärv i Sverige.
14 januari 2025

Vinge har biträtt säljarna vid försäljningen av Färskvaruhuset i Göteborg AB

Färskvaruhuset i Göteborg AB är en svensk rikstäckande leverantör till detaljhandeln av kött och fågel samt chark- och delikatessvaror. Förvärvaren var det internationella livsmedelshandelsföretaget BPI A/S med huvudkontor i Danmark.
13 januari 2025

Svenska Vinge har biträtt säljaren vid försäljningen av Lundby Plåt Aktiebolag

Lundby Plåt Aktiebolag tillhandahåller tjänster inom plåtslageri. Förvärvaren var det Göteborgsbaserade entreprenad- och byggserviceföretaget Göfast Gruppen AB.
13 januari 2025