Uppdrag

Vinge företräder HAKI Safety i samband med avyttringen av FAS Converting Machinery till CMD

24 januari 2024 M&A

FAS Converting Machinery är en global verksamhet som utvecklar, producerar och säljer maskinutrustning för konvertering av plastfilmsmaterial till produkter på rulle.

Med maskinutrustningen tillverkar kunder exempelvis avfallspåsar och engångsförkläden i polyetenplast och industrifilm. Avyttringen är ett led i HAKI Safetys strategiomläggning, från ett konglomerat till dagens industrikoncern med fokus på säkerhetsprodukter och -lösningar på tillfälliga arbetsplatser.
Vinges team bestod av Anna Edström tillsammans med Jasmine Elgh (M&A).
 
 
 
 
 

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026