Uppdrag

Vinge företräder HAKI Safety i samband med avyttringen av FAS Converting Machinery till CMD

24 januari 2024 M&A

FAS Converting Machinery är en global verksamhet som utvecklar, producerar och säljer maskinutrustning för konvertering av plastfilmsmaterial till produkter på rulle.

Med maskinutrustningen tillverkar kunder exempelvis avfallspåsar och engångsförkläden i polyetenplast och industrifilm. Avyttringen är ett led i HAKI Safetys strategiomläggning, från ett konglomerat till dagens industrikoncern med fokus på säkerhetsprodukter och -lösningar på tillfälliga arbetsplatser.
Vinges team bestod av Anna Edström tillsammans med Jasmine Elgh (M&A).
 
 
 
 
 

Relaterat

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 100 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 650 punkter.
26 november 2025

Vinge har företrätt Fortinova Fastigheter i samband med dess listbyte till Nasdaq Stockholm

Vinge har företrätt Fortinova Fastigheter AB (publ) i samband med dess listbyte från Nasdaq First North Premier Growth Market till Nasdaq Stockholm. Prospektet offentliggjordes den 12 november 2025 och handeln på Nasdaq Stockholm inleddes den 19 november 2025, på dagen fem år sedan första noteringen.
19 november 2025

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av Sit Right och Enskede Hydraul

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat 70 procent av aktierna i de två svenska bolagen Sit Right AB och Enskede Hydraul AB, ledande aktörer inom produkter respektive eftermarknadsdelar för skogs- och entreprenadmaskiner i Europa.
7 november 2025