Uppdrag

Vinge företräder HAKI Safety i samband med avyttringen av FAS Converting Machinery till CMD

24 januari 2024 M&A

FAS Converting Machinery är en global verksamhet som utvecklar, producerar och säljer maskinutrustning för konvertering av plastfilmsmaterial till produkter på rulle.

Med maskinutrustningen tillverkar kunder exempelvis avfallspåsar och engångsförkläden i polyetenplast och industrifilm. Avyttringen är ett led i HAKI Safetys strategiomläggning, från ett konglomerat till dagens industrikoncern med fokus på säkerhetsprodukter och -lösningar på tillfälliga arbetsplatser.
Vinges team bestod av Anna Edström tillsammans med Jasmine Elgh (M&A).
 
 
 
 
 

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Evolv Robotics

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Evolv Robotics, ett snabbväxande isländskt mjukvarubolag specialiserat på digital arbetsflödesautomatisering.
5 mars 2026

Vinge biträder Atria Sverige vid investering i Cookin Food

Atria Sverige har förvärvat 25 procent i det svenska färdigmatsbolaget Cookin Food Sweden AB. Transaktionen genomförs genom förvärv av aktier i Bite Delight AB, som äger Cookin Food Sweden AB. Atria har en option att förvärva de återstående aktierna i Bite Delight AB efter år 2028.
4 mars 2026

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärv av Solidenergy

Revivo Group, ett portföljbolag till Helix Kapital, har förvärvat Solidenergy, en ledande leverantör av ytbehandlingstjänster på den norska marknaden. Bolaget verkar inom energi, offshore och infrastruktur och har huvudkontor i Ågotnes utanför Bergen. Solidenergy sysselsätter cirka 600 medarbetare.
3 mars 2026