Uppdrag

Vinge företräder EQT i samband med försäljning av TitanX

16 augusti 2016 M&A

Vinge företräder EQT Opportunity och Fouriertransform AB och övriga säljare i samband med försäljning av TitanX Engine Cooling (“TitanX”) till Tata AutoComp Systems Ltd (”Tata”), en av Indiens ledande konglomerat för fordonskomponenter. TitanX är en global leverantör av drivlinekylning för kommersiella fordon och levererar till majoriteten av västvärldens OEM-företag, inklusive Volvo Trucks, Scania, Daimler och Iveco. TitanX har en årlig omsättning uppgående till SEK 1.6 miljarder och har tillverkning i Sverige, USA, Mexico, Brasilien och Kina.  

Transaktionen är villkorad av sedvanliga myndighetsgodkännanden och förväntas slutföras under hösten 2016.  

Vinges team har huvudsakligen bestått av Christina Kokko, Sofie Bjärtun och Samra Baytar (M&A), Fredrik Gustafsson och Karin Isacsson (arbetsrätt), Thomas Sjöberg och Matilda Gustafsson (miljö), Louise Brorsson och Helena Håkansson (finansiering) samt Pernilla Warg (projektassistent). 

Relaterat

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026

Vinge företräder J Bil vid förvärv av Appelskog Bil AB

Vinge företrädde köparen J Bil AB vid förvärv av samtliga aktier i Appelskog Bil AB.
29 januari 2026

Vinge har biträtt United Lithium Corp. i samband med förvärv av Swedish Minerals AB

United Lithium är ett prospekterings- och utvecklingsbolag med fokus på den globala efterfrågan på litium, uran och sällsynta jordartsmetaller.
29 januari 2026