Uppdrag

Vinge företräder EQT i samband med försäljning av TitanX

16 augusti 2016 M&A

Vinge företräder EQT Opportunity och Fouriertransform AB och övriga säljare i samband med försäljning av TitanX Engine Cooling (“TitanX”) till Tata AutoComp Systems Ltd (”Tata”), en av Indiens ledande konglomerat för fordonskomponenter. TitanX är en global leverantör av drivlinekylning för kommersiella fordon och levererar till majoriteten av västvärldens OEM-företag, inklusive Volvo Trucks, Scania, Daimler och Iveco. TitanX har en årlig omsättning uppgående till SEK 1.6 miljarder och har tillverkning i Sverige, USA, Mexico, Brasilien och Kina.  

Transaktionen är villkorad av sedvanliga myndighetsgodkännanden och förväntas slutföras under hösten 2016.  

Vinges team har huvudsakligen bestått av Christina Kokko, Sofie Bjärtun och Samra Baytar (M&A), Fredrik Gustafsson och Karin Isacsson (arbetsrätt), Thomas Sjöberg och Matilda Gustafsson (miljö), Louise Brorsson och Helena Håkansson (finansiering) samt Pernilla Warg (projektassistent). 

Relaterat

Vinge företräder grundarna av NOOS Digital i samband med samgående med Rocket Revenue och 56K Digital

Efter samgåendet mellan Rocket Revenue och 56K Digital tidigare i år, tar gruppen nästa steg genom att förena sig med NOOS Digital. Tillsammans bildar de tre bolagen en av Nordens mest heltäckande partners för digital transformation och affärsdriven tillväxt.
4 november 2025

Vinge biträder Setra Trävaror vid försäljning av Malå Såg till HS Timber

Det österrikiska företaget HS Timber Group har tecknat avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i det svenska träförädlingsföretaget Malå Såg AB från Setra Trävaror AB, ett dotterbolag till Setra Group AB. Affären är fortfarande föremål för godkännande från berörda myndigheter.
29 oktober 2025

Vinge har rådgett Advania i förvärvet av Visuell Teknik

Advania har förvärvat Visuell Teknik, en svensk leverantör av audiovisuella lösningar och mötesteknik.
28 oktober 2025