Uppdrag

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Evolv Robotics

5 mars 2026 M&A

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Evolv Robotics, ett snabbväxande isländskt mjukvarubolag specialiserat på digital arbetsflödesautomatisering.

Evolv Robotics har utvecklat och implementerat både standardiserade och skräddarsydda intelligenta mjukvaruagenter som kombinerar digital arbetskraft och artificiell intelligens för att automatisera komplexa arbetsflöden, i syfte att förbättra effektiviteten och kvaliteten inom funktioner som ekonomi, inköp och HR för kunder inom flera branscher i både den privata och den offentliga sektorn på Island.

Genom förvärvet stärker Advania sina tjänster inom robotic process automation och tar ett viktigt steg i sin strategi att bli en stark partner inom automatiseringsområdet på den europeiska marknaden.

Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.

Vinges team bestod av Peter Sundgren, Ulrich Ziche och Jonatan Stentorp (M&A), och Noelia Martinez (Regulatory).

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026