Uppdrag

Vinge företräder Biotage i samband med förvärvet av Astrea från KKRs life science-plattform Gamma

Vinge företräder Biotage AB (publ) (”Biotage”) i samband med förvärvet av Astrea Bioseparations (”Astrea”), en snabbväxande leverantör av kromatografilösningar, från Gamma Biosciences (”Gamma”), en plattform för life science-verktyg skapad och kontrollerad av KKR.

Förvärvet ökar Biotages exponering mot kromatografiverksamhet till det mer snabbväxande och större segmentet för bioprocesser, samtidigt som det ökar exponeringen mot kunder inom biologiska läkemedel och avancerade terapier. Köpeskillingen kommer att betalas i form av nyutgivna stamaktier i Biotage, vilket medför att det KKR-kontrollerade Gamma förväntas bli den största aktieägaren i Biotage, med ett innehav motsvarande cirka 17 procent av Biotage.

Transaktionen är villkorad av godkännande från aktieägarna på bolagsstämma i Biotage, samt föremål för sedvanliga fullföljandevillkor, inklusive godkännande från brittiska myndigheter.

Vinges team bestod av Matthias Pannier, Karl Klackenberg, Linus Adolfsson, Sebastian Saadieh, Elis Allmark (M&A), Dain Hård Nevonen, William Kåge, Joel Magnusson, Anna Svensson, Gabriel Chabo (Capital Markets), Sebastian Örndahl (Konkurrensrätt), Sara Dahlros Sköld and Julia Hagelberg (VDR).

 

 

 

Relaterat

Vinge biträder Smart Eye vid förvärv av Sightic Analytics

Smart Eye har ingått avtal om förvärv av samtliga aktier i Sightic Analytics för en fast köpeskilling om 60,5 MSEK som ska erläggas med nyemitterade aktier i Smart Eye och en tilläggsköpeskilling om maximalt 50 MSEK, vilken är villkorad av att vissa finansiella respektive operativa mål uppfylls.
24 februari 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB.
22 februari 2026

Vinge rådgivare när Nimlas expanderar med dubbla förvärv inom elbranschen

Vinge har biträtt Nimlas i samband med förvärven av Uppsala Elcentral AB och Tjädermo's El AB – två strategiska affärer som stärker koncernens position på den svenska elinstallationsmarknaden.
20 februari 2026