Uppdrag

Vinge företräder Baseload Capital i samband med bolagets nya finansiering om ca 500 miljoner SEK

25 oktober 2022 Bank och finans M&A

Vinge har biträtt Baseload Capital Holding AB i samband med upptagande av ny finansiering om ca 500 miljoner SEK. Finansieringen består av (i) ett konvertibellån om 24 miljoner USD från befintliga och nya investerare, och (ii) en kreditfacilitet med konvertibelvillkor om 25 miljoner EUR från Sustainable Development Capital (SDCL) för att finansiera utveckling av befintliga och nya geotermiska energianläggningar.

De nuvarande aktieägarna som deltog i finansieringsrundan består av Gullspång Invest, Chevron Technology Ventures – investeringsarmen för Chevron, ett av världens största energibolag – och Breakthrough Energy Ventures – ett bolag grundat av Bill Gates med syfte att investera i teknologier för att nå netto-noll utsläpp till år 2050. De nya investerarna består av det teknikfokuserade energibolaget Baker Hughes samt Nordic Environment Finance Corporation (Nefco) – den nordiska gröna banken.

Baseload Capital är verksamt inom finansiering, projektering och byggnation av internationella projekt för förnyelsebar energi, främst inom geotermisk energi, d.v.s. värme som lagras i jordens inre. Geotermisk energi fungerar självständigt utan påverkan av väder eller dagliga fluktuationer, varför den är välanpassad för att användas som baskraft i stora energisystem. I tillägg till att användas som baskraft kan geotermiskt vatten användas för utvinning av mineraler såsom litium, vilket skapar ett ekosystem av ytterligare fördelar för planeten. 

Vinges team bestod huvudsakligen av Maria Dahlin Kolvik och Måns Håkanson (M&A) samt Louise Brorsson Salomon, Arvid Weimers och Jolinn Uhlin (Finansiering).

 

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Baker Tilly Helsingborg AB, MOORE Allegretto AB och MOORE Ranby AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Baker Tilly Helsingborg AB, MOORE Allegretto AB och MOORE Ranby AB.
18 september 2025

Vinge företräder Workday, Inc. vid förvärvet av Sana Labs för 1,1 miljarder dollar

Vinge, tillsammans med Orrick Herrington & Sutcliffe, har företrätt Workday, Inc. (NASDAQ: WDAY) (”Workday”) vid förvärvet av samtliga aktier i Sana Labs AB.
16 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av ArmaTech till Defensor Group

Vinge har biträtt vid försäljningen av ArmaTech i Kungsbacka AB (“ArmaTech”) till den nybildade försvarskoncernen Defensor Group AB (“Defensor”).
16 september 2025