Uppdrag

Vinge företräder Baseload Capital i samband med bolagets nya finansiering om ca 500 miljoner SEK

25 oktober 2022 Bank och finans M&A

Vinge har biträtt Baseload Capital Holding AB i samband med upptagande av ny finansiering om ca 500 miljoner SEK. Finansieringen består av (i) ett konvertibellån om 24 miljoner USD från befintliga och nya investerare, och (ii) en kreditfacilitet med konvertibelvillkor om 25 miljoner EUR från Sustainable Development Capital (SDCL) för att finansiera utveckling av befintliga och nya geotermiska energianläggningar.

De nuvarande aktieägarna som deltog i finansieringsrundan består av Gullspång Invest, Chevron Technology Ventures – investeringsarmen för Chevron, ett av världens största energibolag – och Breakthrough Energy Ventures – ett bolag grundat av Bill Gates med syfte att investera i teknologier för att nå netto-noll utsläpp till år 2050. De nya investerarna består av det teknikfokuserade energibolaget Baker Hughes samt Nordic Environment Finance Corporation (Nefco) – den nordiska gröna banken.

Baseload Capital är verksamt inom finansiering, projektering och byggnation av internationella projekt för förnyelsebar energi, främst inom geotermisk energi, d.v.s. värme som lagras i jordens inre. Geotermisk energi fungerar självständigt utan påverkan av väder eller dagliga fluktuationer, varför den är välanpassad för att användas som baskraft i stora energisystem. I tillägg till att användas som baskraft kan geotermiskt vatten användas för utvinning av mineraler såsom litium, vilket skapar ett ekosystem av ytterligare fördelar för planeten. 

Vinges team bestod huvudsakligen av Maria Dahlin Kolvik och Måns Håkanson (M&A) samt Louise Brorsson Salomon, Arvid Weimers och Jolinn Uhlin (Finansiering).

 

Relaterat

Vinge biträder ABG Sundal Collier vid Conaptos emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor

Vinge har biträtt ABG Sundal Collier som arrangör i samband med Conapto Holding AB (publ) emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor under dess ramverk om 2 miljarder kronor.
24 april 2026

Vinge företräder GBL i samband med förvärvet av BUKO Group

Vinge företräder, tillsammans med Latham & Watkins, Groupe Bruxelles Lambert (”GBL”) (Euronext Brussels: GBLB) i samband med förvärvet av BUKO Group, en ledande aktör inom tillfällig trafikledning, från fonder som förvaltas av Equistone Partners Europe och grundarfamiljen, medan bolagets ledning kommer att återinvestera tillsammans med GBL. Transaktionen, som är föremål för sedvanliga godkännanden, kommer att innebära en kapitalinvestering om EUR 0,5 miljarder från GBL.
24 april 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av verksamheten i FMK Trafikprodukter

Lagercrantz Group har genom dotterbolaget Nordic Road Safety ingått avtal om att förvärva rörelsen och tillgångarna i FMK Trafikprodukter – ett nischbolag inom CE-certifierade vägräckessystem för den svenska och nordiska infrastrukturmarknaden.
24 april 2026