Uppdrag

Vinge företräder Baseload Capital i samband med bolagets nya finansiering om ca 500 miljoner SEK

25 oktober 2022 Bank och finans M&A

Vinge har biträtt Baseload Capital Holding AB i samband med upptagande av ny finansiering om ca 500 miljoner SEK. Finansieringen består av (i) ett konvertibellån om 24 miljoner USD från befintliga och nya investerare, och (ii) en kreditfacilitet med konvertibelvillkor om 25 miljoner EUR från Sustainable Development Capital (SDCL) för att finansiera utveckling av befintliga och nya geotermiska energianläggningar.

De nuvarande aktieägarna som deltog i finansieringsrundan består av Gullspång Invest, Chevron Technology Ventures – investeringsarmen för Chevron, ett av världens största energibolag – och Breakthrough Energy Ventures – ett bolag grundat av Bill Gates med syfte att investera i teknologier för att nå netto-noll utsläpp till år 2050. De nya investerarna består av det teknikfokuserade energibolaget Baker Hughes samt Nordic Environment Finance Corporation (Nefco) – den nordiska gröna banken.

Baseload Capital är verksamt inom finansiering, projektering och byggnation av internationella projekt för förnyelsebar energi, främst inom geotermisk energi, d.v.s. värme som lagras i jordens inre. Geotermisk energi fungerar självständigt utan påverkan av väder eller dagliga fluktuationer, varför den är välanpassad för att användas som baskraft i stora energisystem. I tillägg till att användas som baskraft kan geotermiskt vatten användas för utvinning av mineraler såsom litium, vilket skapar ett ekosystem av ytterligare fördelar för planeten. 

Vinges team bestod huvudsakligen av Maria Dahlin Kolvik och Måns Håkanson (M&A) samt Louise Brorsson Salomon, Arvid Weimers och Jolinn Uhlin (Finansiering).

 

Relaterat

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) i samband med bankens försäljning av delar av MedMera Bank samt försäljning av NPL-portföljer

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid avyttringen av delar av MedMera Banks verksamhet till ett ledande globalt kreditinvesteringsbolag. Avyttringen är strukturerad som en aktieförsäljning och prissatt till en premie om cirka 90 miljoner kronor över det egna kapitalets värde per slutförandedagen. Transaktionen omfattar delar av MedMeras bankverksamhet såsom IT-infrastruktur, organisation och ledning, medan Morrow Bank behåller MedMeras presterande lån, inlåning, kunder, varumärket MedMera, Coop-partnerskapsavtalet samt nyckelpersoner.
15 september 2026

Vinge biträder HealthCap vid investering i AMRA Medical

HealthCap investerar i AMRA Medical AB, ett bolag som analyserar helkropps-MR-bilder för att klassificera och kvantifiera en individs muskel- och fettvävnad i hela kroppen, och sätter detta i relation till människors hälsa och sjukdomar.
15 september 2026

Vinge har biträtt EQT-förvaltade Scaleup Europe Fund i samband med dess investering i Tandem Health

Vinge har biträtt EQT-förvaltade Scaleup Europe Fund som huvudinvesterare i Tandem Healths 100 miljoner USD serie B investeringsrunda, i vilken även befintliga investerare Kinnevik, Northzone, Amino Collective och Visionaries deltog. Tandem Health är ett AI-vårdbolag baserat i Stockholm som grundades år 2023. Tandem Health verkar som en AI-partner inom sjukvården på den europeiska marknaden och erbjuder en medicinsk AI-assistent för vårdpersonal inom ramen för patientbesök.
15 september 2026