Uppdrag

Vinge företräder AmSpec i samband med förvärvet av IIS

AmSpec Group, Inc. med dotterbolag (”AmSpec”) är en multinationell koncern inom inspektion, analys och testning av produkter inom energi- och jordbruksindustrin.

IIS Independent Inspection Services AB (”IIS”) utför tester, inspektioner och en rad olika supporttjänster inom energi- och jordbrukssektorerna på den nordiska marknaden. Bolaget har sitt huvudsakliga laboratorium i Göteborg.

Genom förvärvet av IIS förstärks AmSpecs närvaro på den europeiska marknaden i allmänhet, och på den nordiska marknaden i synnerhet.

Vinges team bestod huvudsakligen av Jonas JohanssonViktor LennartssonRobin Sultani (M&A), Karin Gynnerstedt (arbetsrätt), Christoffer Nordin (kommersiella avtal), Karolina Fuhrman (IT och GDPR), Arvid Axelryd (IP), Markus Bernander (fastighetsrätt), Ottilia Pettersson och Ellinore Boström Andersson (projektassistenter).

Relaterat

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026