Uppdrag

Vinge företräder ägaren till Compilator AB i samband med försäljning av bolaget till Kerridge Commercial Systems Ltd (”KCS”).

29 juni 2023 M&A

Compilator AB utvecklar ERP-system till däckbranschen. KCS är en marknadsledande leverantör av ERP- och affärssystem med över 35.000 kunder över hela världen, med fokus på fordons-, distributions-, detaljhandels- och maskinuthyrningsmarknaderna.

Förvärvet har strategisk betydelse för KCS, då det breddar koncernens produktutbud mot däckbranschen och dessutom ger koncernen en närvaro på den skandinaviska marknaden.

Vinges team bestod i huvudsak av Jesper Ottergren, Jonatan Karlsson (M&A) och Annika Tingström (projektassistent).

 

Pressmeddelande.

Relaterat

Vinge har företrätt Ingka Investments i samband med dess största skogsmarkförvärv

Ingka Investments, investeringsbolag inom Ingka Group (världens största IKEA-återförsäljare), har ingått avtal om att förvärva cirka 153 000 hektar mark, främst skogsmark, från Södra, Sveriges största skogsägareförening.
20 oktober 2025

Vinge företräder Procuritas vid förvärvet av Parkman

Vinge har företrätt Procuritas Capital Investors VII (“Procuritas”) i samband med förvärvet av Parkman i Sverige AB (“Parkman”), ett växande svenskt teknikbaserat parkeringsföretag som tillhandahåller parkeringslösningar. I samband med transaktionen blir även Indigo Management AS minoritetsägare i bolaget.
20 oktober 2025

Vinge har företrätt Eleda i samband med förvärv av Nordic Infrastructure Group AS (“Qben Rail”)

Qben Infra AB och ININ Group AS, som till största delen ägs av Qben Infra AB, har ingått ett aktieöverlåtelseavtal med Eleda genom Eledas dotterbolag Eleda Norge AS (”Eleda”), för att avyttra Qben Rail-plattformen till Eleda för ett totalt företagsvärde på upp till 850 miljoner NOK, inklusive en tilläggsköpeskilling på upp till 65 miljoner NOK.
17 oktober 2025