Uppdrag

Vinge biträder vid Stendörrens emission av seniora icke-säkerställda obligationer

11 november 2021 Bank och finans

Vinge biträder vid Stendörren Fastigheter AB:s emission av en ny senior och icke säkerställd obligation om SEK 600.000.000 inom ett rambelopp om SEK 1.200.000.000.

De nyemitterade obligationerna har en löptid om 3.75 år och löper med en ränta om 3 månader STIBOR plus 390 baspunkter. I enlighet med villkoren avses de nyemitterade obligationerna att upptas till handel på marknaden för företagsobligationer vid Nasdaq Stockholm. Danske Bank A/S, Danmark, Sverige Filial och Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) agerade arrangörer och joint bookrunners i samband med transaktionen. Danske Bank A/S, Danmark, Sverige Filial agerade även emissionsinstitut.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Lionardo Ojeda och Benjamin Vafaeian.

Relaterat

Vinge företräder Inter IKEA i samband med förvärv av skogsmark i Lettland och Litauen

Vinge biträder IKEA Forestry Investment AB (ett bolag inom Inter IKEA-koncernen) vid förvärv av bolag i Lettland och Litauen från Dasos Timberland Fund II (en fond förvaltad av CapMan Natural Capital).
5 december 2025

Vinge företräder Valcon vid förvärvet av Bricobomba

Bricobomba AB är ett svenskt företag med expertis inom data och AI. Förvärvet kommer att stärka Valcons kapacitet i Norden och ytterligare utöka företagets förmåga att leverera heltäckande data- och AI-baserade tjänster på paneuropeisk nivå.
5 december 2025

Vinge har biträtt Bolero i samband med försäljning av aktier i Ambea AB (publ)

Vinge har biträtt Bolero Holdings S.à r.l. i samband med nedförsäljning av aktier i Ambea AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 1 december 2025.
2 december 2025