Uppdrag

Vinge biträder vid förvärv av Veidekkes fastighetsutvecklingsverksamhet i Norge och Sverige

Vinge har företrätt ett konsortium bestående av Fredensborg AS, Fredensborg Bolig AS, Norwegian Property ASA och Union Real Estate Fund III Holding AS vid dess förvärv av Veidekkes fastighetsutvecklingsverksamhet i Norge och Sverige

Avtal har tecknats av Veidekke och ett konsortium bestående av Fredensborg AS, Fredensborg Bolig AS, Norwegian Property ASA och Union Real Estate Fund III Holding AS avseende konsortiets förvärv av Veidekkes fastighetsutvecklingsverksamhet i Norge och Sverige för 7,7 miljarder norska kronor på skuldfri basis. Tillträde i transaktionen väntas äga rum i september 2020.

Vinges team bestod av bland andra Assur Badur, Frida Ställborn, Karolina Cohrs och Olof Löfvenberg (Fastighet och Miljö), Johan Winnerblad, Linda Sengul och Vilhelm Rondahl (M&A), Albert Wållgren, Ludvig Wettergren och Viktor Lennartsson (Finansiering), Lisa Hörnqvist (Kommersiella avtal och IT), Ebba Svenburg (Arbetsrätt) samt VDR-assistenterna Jessica Öijer och Carl Bruneheim.

Advokatfirmaet Thommessen har varit konsortiets legala huvudombud i transaktionen.

Relaterat

Vinge har biträtt BAE Systems Bofors vid förvärvet av Aston Harald Mekaniska Verkstad

BAE Systems är en världsledande försvarskoncern med närvaro i Sverige bland annat genom BAE Systems Bofors i Karlskoga, en leverantör av vapensystem, artilleri och ammunition. Förvärvet är strategiskt motiverat och syftar till att stärka den svenska försvarsindustrins produktionskapacitet.
12 februari 2026

Vinge har biträtt Sertion AB i samband med förvärvet av Svensk Anläggning och Driftteknik AB

Genom förvärvet tar Sertion ytterligare ett steg i sin utveckling som en ledande internationell infrastruktur- och installationskoncern inom komplexa VVS-system, teknisk infrastruktur och industriella rörledningar. Svensk Anläggning och Driftteknik AB är specialiserade inom certifierad svetsning och installation av industriella rörledningar.
10 februari 2026

Vinge har biträtt Mirova i förvärvet av vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås

Vinge har biträtt Mirova, ett dotterbolag till Natixis Investment Managers som fokuserar på hållbara investeringar, i samband med förvärvet av de tre svenska landbaserade vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås.
10 februari 2026