Uppdrag

Vinge biträder vid försäljning av Astrego Diagnostics till Sysmex

2 maj 2022 M&A

Vinge har biträtt huvudägarna i Astrego Diagnostics AB vid försäljning av aktierna till den japanska minoritetsägaren Sysmex Corporation.

Astrego har utvecklat en diagnostisk test för bestämning av förekomsten av bakterier i patientprover och fastställande av resistens mot olika antibiotika (sk ”Antibiotic Susceptibility Test, AST”).

Vinges team bestod av Johan Winnerblad, Eléonore Friberg, Viktoria Owetz Leyva och Gunilla Nyman.

Relaterade nyheter

Vinge företräder Ramirent i samband med förvärvet av JIAB

Vinge företräder Ramirent AB i samband med förvärvet av JIAB Hyrcenter (bestående av bolagen JIAB Hyrcenter AB och JIAB Boden AB). Genom förvärvet förstärker Ramirent ytterligare sin position i Norrbotten och som det största maskinuthyrningsföretaget i Sverige.
21 mars 2023

Vinge biträder vid försäljning av GleSYS

Vinge har biträtt huvudägarna VIA equity och VD Glenn Johansson samt övriga mindre aktieägare vid försäljning av GleSYS till den Luxemburgbaserade infrastrukturfonden Cube Infrastructure Managers.
21 mars 2023

Vinge biträder Svea Bank AB med emission av AT1-obligationer om 300 miljoner SEK

Vinge har biträtt Svea Bank AB (”Bolaget”) i samband med dess emission av primärkapitaltillskott (AT1) om 300 miljoner SEK för att optimera sin kapitalstruktur.
14 mars 2023