Uppdrag

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).

Hybridobligationerna har en evig löptid och emitterades med en ränta om STIBOR 3m + 375 baspunkter per år fram till första ordinarie inlösendag. I enlighet med villkoren avses hybridobligationerna upptas till handel på Nasdaq Stockholms lista för gröna obligationer. 

SB1 Markets, filial i Sverige och Danske Bank A/S, Danmark, Sverige Filial agerade joint bookrunners i transaktionen.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Lionardo Ojeda, Julia Gudmundsson, Pontus Tegström och Jakob Rehnström.

Relaterat

Vinge företräder Greenfood

Vinge företräder Greenfood i samband med försäljningen av deras fresh produce verksamhet till Dole Nordic AB.
21 oktober 2026

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av aktier i EQT

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av 12 500 000 aktier i EQT AB från Wallenberg Investments för en total köpeskilling om cirka 3,5 miljarder kronor.
19 oktober 2026

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission, varigenom Oncopeptides tillförs 100 MSEK före transaktionskostnader.
16 oktober 2026