Uppdrag

Vinge biträder Scandic i samband med kreditfaciliteter om 3,45 miljarder kronor

22 februari 2023 Bank och finans

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ingåendet av ett kreditfacilitetsavtal om 3 450 000 000 kronor.

Kreditfaciliteten löper till den 31 december 2025 och möjliggör för Scandic att, förutsatt att vissa villkor är uppfyllda, refinansiera hela eller delar av dess utestående konvertibellån.

Scandic är det största hotellföretaget i Norden med omkring 58 000 hotellrum fördelade på cirka 280 hotell i drift och under utveckling. Scandic är noterat på Nasdaq Stockholm.

Vinges team bestod av Louise Brorsson Salomon, Arvid Weimers och Calle Tengwall Pagels.

Relaterat

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter i samband med en riktad nyemission om cirka 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Stendörren Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 300 miljoner kronor före transaktionskostnader.
14 maj 2025

Vinge har biträtt EQT AB i samband med dess obligationsemission till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD

EQT AB (publ) har emitterat seniora obligationer till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD med en ränta på 5,850%, som förfaller 2035, till ett pris motsvarande 99,783% av det sammanlagda nominella beloppet.
13 maj 2025

Vinge har rådgivit Qlik i samband med förvärv

Vinge har rådgivit Qlik Group i samband med dess förvärv av Qloud Cover Migration-teknologin från Stretch Qonnect. Denna automatiserade lösning, som kommer att marknadsföras som Qlik Analytics Migration Tool, eliminerar komplexiteten i att migrera från QlikView, Qlik Sense och NPrinting till Qlik Cloud – en ihållande barriär för molnadoption.
13 maj 2025