Uppdrag

Vinge biträder Scandic i samband med kreditfaciliteter om 3,45 miljarder kronor

22 februari 2023 Bank och finans

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ingåendet av ett kreditfacilitetsavtal om 3 450 000 000 kronor.

Kreditfaciliteten löper till den 31 december 2025 och möjliggör för Scandic att, förutsatt att vissa villkor är uppfyllda, refinansiera hela eller delar av dess utestående konvertibellån.

Scandic är det största hotellföretaget i Norden med omkring 58 000 hotellrum fördelade på cirka 280 hotell i drift och under utveckling. Scandic är noterat på Nasdaq Stockholm.

Vinges team bestod av Louise Brorsson Salomon, Arvid Weimers och Calle Tengwall Pagels.

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Evolv Robotics

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Evolv Robotics, ett snabbväxande isländskt mjukvarubolag specialiserat på digital arbetsflödesautomatisering.
5 mars 2026

Vinge biträder Atria Sverige vid investering i Cookin Food

Atria Sverige har förvärvat 25 procent i det svenska färdigmatsbolaget Cookin Food Sweden AB. Transaktionen genomförs genom förvärv av aktier i Bite Delight AB, som äger Cookin Food Sweden AB. Atria har en option att förvärva de återstående aktierna i Bite Delight AB efter år 2028.
4 mars 2026

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärv av Solidenergy

Revivo Group, ett portföljbolag till Helix Kapital, har förvärvat Solidenergy, en ledande leverantör av ytbehandlingstjänster på den norska marknaden. Bolaget verkar inom energi, offshore och infrastruktur och har huvudkontor i Ågotnes utanför Bergen. Solidenergy sysselsätter cirka 600 medarbetare.
3 mars 2026