Uppdrag

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

3 september 2026 M&A

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.

Berg Propulsion, med säte på Hönö i Göteborgs norra skärgård, utvecklar och tillverkar kompletta framdrivningssystem och propellrar för den internationella marinindustrin.

Vinges team bestod av Magnus Pauli, Hanna Marberg, Amelia Rihs, Anna Palmérus, Fredrik Löwenclou, Amanada Stoltz med flera.

Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026

Vinge har biträtt Nimlas i samband med sex strategiska förvärv som stärker koncernens position på den svenska installationsmarknaden

Nimlas, med KLAR Partners som huvudägare, är en av Nordens ledande installationskoncerner med närmare 140 bolag och 5 000 medarbetare i Sverige, Finland och Norge.
2 september 2026