Uppdrag

Vinge biträder O2 i samband med dess ansökan om notering på börsen

9 mars 2010

Vinge biträder vindkraftbolaget O2 Vind AB i samband med bolagets ansökan om notering på NASDAQ OMX Stockholm med beräknad första handelsdag den 22 mars 2010. I samband med börsnoteringen genomförs en nyemission om lägst 950 MSEK och högst 1.150 MSEK. SEB Enskilda och Swedbank Markets är Joint Lead Managers och Book Runners i erbjudandet. Vinge biträder även i arbetet med den omstrukturering av O2:s legala struktur som kommer att ske innan O2:s aktier upptas till handel. Vinge har vidare biträtt O2 i samband med förhandling av låneavtal om 2,4 mdr SEK med ett nordiskt bankkonsortium bestående av DnB NOR, SEB och Swedbank.

Vinges team består primärt av Lena Almefelt, Petter Alberts, Fredrik Stjernström, Helena Backlund, Christian Johansson, Johan Cederblad, Kimmie Johansson och Andreas Wirén. I arbetet med lånefinansieringen består Vinges team primärt av Mikael Ståhl, Christian Johansson och Ulrica Åkesson.

Relaterat

Vinge företräder Altor i budet på Sleep Cycle

Snark BidCo, ett bolag kontrollerat av Altor Fund V (No. 1) och Altor Fund V (No. 2), lämnade ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Sleep Cycle att överlåta samtliga aktier till Snark BidCo. Aktierna i Sleep Cycle är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Efter utgången av den förlängda acceptfristen kontrollerar Snark BidCo cirka 79,2 procent av aktiekapitalet och rösterna i Sleep Cycle. Det totala värdet av erbjudandet upgick till cirka 497 miljoner kronor.
7 augusti 2026

Vinge företräder SEB Kort i samband med gränsöverskridande fusion med AirPlus

Vinge har företrätt SEB Kort i samband med en gränsöverskridande fusion varigenom dotterbolaget AirPlus uppgått i SEB Kort genom absorption.
6 augusti 2026

Vinge företräder Altor- och Stena-ägda Gunnebo i samband med försäljning av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy

Vinge har företrätt Gunnebo i samband med försäljningen av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy.
4 augusti 2026