Uppdrag

Vinge biträder Nordea och Swedbank i samband med K2A:s upprättande av MTN-program

21 maj 2021 Bank och finans

Vinge har biträtt Nordea Bank Abp och Swedbank AB (publ) som ledarbanker och emissionsinstitut i samband med struktureringen, dokumenteringen och upprättandet av K2A Knaust & Andersson Fastigheter AB (publ) (”K2A”) icke-säkerställda obligationsprogram för så kallade medium term notes (”MTN-Programmet”). MTN-Programmet utgör en del av K2A:s skuldfinansiering och har en ram om SEK 3.000.000.000 eller dess motsvarighet i euro. Under MTN-Programmet kan K2A emittera seniora icke-säkerställda obligationer i svenska kronor eller i euro med en löptid om minst ett år.

Tillskillnad från sedvanliga MTN-program har MTN-Programmet och dess villkor strukturerats för att efterlikna s.k. high yield-obligationer som emitteras på fristående basis och MTN-Programmet är ett av de första obligationsprogrammen av sitt slag i Sverige.

K2A har i samband därmed upprättat ett grundprospekt som har godkänts och registrerats av Finansinspektionen.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Lionardo Ojeda och Felix Möller.

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026