Uppdrag

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Water Proof Diving International

8 september 2022 M&A

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av 93% av aktierna i Water Proof Diving International.

Bolaget är en ledande leverantör av avancerade torr- och våtdräkter till professionella dykare med kunder bl.a. inom militär- och räddningstjänst.

Bolaget är baserat i Partille och omsätter ca. 90 MSEK med god lönsamhet.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Iiris Ikkelä, Sophie Böje, Emil Lindwall, Sam Fakhraie Ardekani samt Axel Lennartsson.

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljning av Wais till Sertion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljning av Wais AB till Sertion AB. Wais är verksamt inom pannservice och underhåll, rökgasrening, mekaniska arbeten samt fläktservice hos bl.a. kraftvärmeverken.
19 maj 2025

Vinge biträder SBB i samband med dess förvärv av aktier i PPI mot betalning genom apportemission

Vinge har biträtt SBB i samband med att avtal ingåtts med TRG, en norsk företagsgrupp som kontrolleras av Kjell Inge Røkke och som är huvudägare i Aker. SBB har enligt avtalet åtagit sig att genomföra en apportemission till TRG, eller såsom tillämpligt Aker Property Group.
16 maj 2025

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter i samband med en riktad nyemission om cirka 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Stendörren Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 300 miljoner kronor före transaktionskostnader.
14 maj 2025