Uppdrag

Vinge biträder Isofol i kapitalanskaffning

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ), First North Growth Market Premier, i samband med deras företrädesemission om högst 150 MSEK och, villkorat av att företrädesemissionen övertecknas, riktad nyemission om högst 30 MSEK.

Isofol har kallat till en extra bolagsstämma som föreslås bemyndiga styrelsen att fatta beslut om nyemissionerna. Företrädesemissionen är fullt ut garanterad genom teckningsförbindelser och garantiåtaganden.
 
Vinges team utgörs huvudsakligen av Anders Strid, Wibeke Sorling, Jenny Sandlund (samtliga Capital Markets) samt Victor Ericsson och Emelie Svanberg (Skatt).

Relaterat

Vinge företräder Platzer i kombinationsaffär med Göteborgs Hamn avseende fastigheter i Arendal

Vinge har företrätt Platzer vid en kombinationsaffär med Göteborgs Hamn bestående av försäljning av fastigheten Arendal 1:28, delar av fastigheterna Arendal 1:29 och Arendal 1:31 samt förvärv av del av fastigheten Arendal 764:291.
8 april 2026

Vinge har biträtt SEB, Swedbank och Danske Bank i samband med en bryggkreditfacilitet till Catena

Vinge har biträtt Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), Swedbank AB (publ) och Danske Bank A/S i deras roller som mandated lead arrangers och bookrunners i samband med ingåendet av en bryggkreditfacilitet om 4 360 000 000 SEK, 195 000 000 EUR och 170 000 000 DKK till Catena AB (publ).
2 april 2026

Vinge företräder grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget av Imaginary Ventures och ytterligare investerare

Vinge har företrätt grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget ledd av Imaginary Ventures, tillsammans med ytterligare investerare såsom Creades, IRIS Ventures och St Dominique Capital.
2 april 2026