Uppdrag

Vinge biträder Irisity vid förvärv av Agent Vi och riktad emission

Vinge har biträtt Irisity AB (publ) i samband med förvärvet av samtliga aktier i det israeliska bolaget Agent Video Intelligence Ltd för en köpeskilling om cirka 580 MSEK. Köpeskiliingen ska erläggas dels kontant, dels genom nyemitterade aktier i Irisity. Tillträdet är villkorat av Irisitys extra bolagsstämma beslutar bemyndiga styrelsen att besluta om en apportemission.

I anslutning till transaktionens slutförande biträdde Vinge Irisity med en riktad nyemission som genomfördes som en accelererad bookbuilding arrangerad av Erik Penser Bank till en teckningskurs om 49 SEK. Irisity tillfördes 130 MSEK före emissionskostnader.

Vinges team bestod av Anders Strid, Anna Ståhlklo (M&A), Edin Agic (ECM) och Adrian Filipovic (ECM). S. Horowitx&Co agerade legalt ombud i Israel i samband med förvärvet.

Relaterat

Vinge företräder Right Side Group, ett portföljbolag till Alder, i samband med förvärvet av Brandkonsultbyrån i Sverige

Brandkonsultbyrån i Sverige är en teknisk konsult inom byggnadstekniskt brandskydd, utrymningssäkerhet och riskhantering. Sammangåendet stärker koncernens position som en ledande aktör inom brand, risk och säkerhet i Norden.
17 april 2026

Vinge företräder Vidia Climate Fund I i samband med förvärvet och förvärvsfinansieringen av ABEKA El & Kraftanläggningar AB

Vinge har agerat som legal rådgivare till Vidia Climate Fund I i samband med förvärvet och förvärvsfinansieringen av ABEKA El & Kraftanläggningar AB från Bravida och vissa minoritetsägare. ABEKA El & Kraftanläggningar AB är en högspecialiserad leverantör av elnätstjänster och projektledning.
17 april 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Nivex Topsafe

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat aktierna i Nivex Topsafe AB, som med verksamhet i Sverige och Polen är en ledande aktör på den svenska marknaden för säker förvaring såsom säkerhets- och brandskåp samt säkra rum.
17 april 2026