Uppdrag

Vinge biträder Industrifonden i samband investering i MinervaX

16 december 2020 Arbetsrätt Immaterialrätt M&A

Vinge har biträtt Industrifonden i samband med dess investering i MinervaX. MinervaX utvecklar ett vaccin mot streptokocker och tar i samband med finansieringsrundan in total 47,4 MEUR från ett syndikat bestående av Industrifonden, Sanofi Ventures, Wellington Partners och Adjuvant Capital.

Vinges team bestod av Johan Larsson, Sara Strandberg och Stojan Arnerstål.

Relaterade nyheter

Vinge företräder Ramirent i samband med förvärvet av JIAB

Vinge företräder Ramirent AB i samband med förvärvet av JIAB Hyrcenter (bestående av bolagen JIAB Hyrcenter AB och JIAB Boden AB). Genom förvärvet förstärker Ramirent ytterligare sin position i Norrbotten och som det största maskinuthyrningsföretaget i Sverige.
21 mars 2023

Vinge biträder vid försäljning av GleSYS

Vinge har biträtt huvudägarna VIA equity och VD Glenn Johansson samt övriga mindre aktieägare vid försäljning av GleSYS till den Luxemburgbaserade infrastrukturfonden Cube Infrastructure Managers.
21 mars 2023

Vinge biträder Svea Bank AB med emission av AT1-obligationer om 300 miljoner SEK

Vinge har biträtt Svea Bank AB (”Bolaget”) i samband med dess emission av primärkapitaltillskott (AT1) om 300 miljoner SEK för att optimera sin kapitalstruktur.
14 mars 2023