Uppdrag

VINGE BITRÄDER HEALTHCAP VID INVESTERING I CORTENDO AB (PUBL)

3 november 2014

Vinge har biträtt HealthCap VI L.P i avtal om investering i Cortendo AB (publ) (”Cortendo”). Investeringen sker genom en riktad nyemission till HealthCap och ett antal övriga investerare.

Nyemissionen måste godkännas av bolagstämman i Cortendo, som beräknas hållas omkring den 1 december 2014.

Cortendo är ett svenskt bioläkemedelsbolag som har sin bas i USA.

Vinges team bestod av ansvarig delägare Johan Winnerblad och biträdande juristen Alex Miler.

Relaterat

Vinge har företrätt Cell Impact i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt Cell Impact AB (publ) i samband med en delvis garanterad företrädesemission som tillför Cell Impact 129 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader
6 december 2023

Vinge biträder Helix Kapital vid investering i Xamera

Vinge har biträtt Helix Kapital när de blir strategisk ägarpartner till Xamera AB, en ledande aktör inom långsiktig och teknikfokuserad kompetensförsörjning till den svenska industri- och techsektorn.
3 december 2023

Vinge har biträtt Triton i samband med försäljning av aktier i Ambea AB (publ)

Totalt placerades 8,4 miljoner aktier till ett pris om 43,50 kronor per aktie, motsvarande ett sammanlagt värde om cirka 365 miljoner kronor.
29 november 2023