Uppdrag

Vinge biträder EQT Infrastructure med refinansiering till ett sammanlagt belopp om EUR 2,7 miljarder för portföljbolaget GlobalConnect

Vinge biträder EQT Infrastructure i samband med refinansiering till ett sammanlagt belopp om EUR 2,7 miljarder för portföljbolaget GlobalConnect. GlobalConnect är den ledande leverantören av fiberbaserad datakommunikation och datacenter i norra Europa. Refinansieringen har tillgängliggjort ytterligare medel för koncernens vidare expansion med stöd från en grupp av 14 skandinaviska och internationella långivare.

GlobalConnects affärsidé är att möjliggöra digitalisering genom ägande, utvecklande och erbjudande av de bästa infrastruktur- och datakommunikationstjänsterna för det digitala samhället bestående av fiberutbyggnad, underhåll och digital utveckling av ett omfattande fiberbaserat nätverk på cirka 84 500 km utplacerat i norra Europa samt med en stark regional närvaro i Sverige, Norge och Danmark och strategiska positioner i Finland och norra Tyskland.

Refinansieringen av tidigare separata finansiella arrangemang för dansk-norska GlobalConnect och för svenska IP-Only genomfördes bland annat till följd av sammanslagningen mellan GlobalConnect och IP-Only under förra året.

Vinges team har bestått av Daniel Rosvall, Karl Klackenberg, Desirée Sjöblom och Nina Gransäter (M&A och Restructuring), Louise Brorsson Salomon och Pauline Lagerstrand (Financing), Mathilda Persson (Commercial Agreements), Kristoffer Larson och Isak Willborg (Real Estate & Construction), Martin Johansson, Hedvig Josefson, Sebastian Örndahl och Joel Kokko (EU Regulatory), Tove Lövgren Frisk (Compliance), Karl-Hugo Engdahl (GDPR), Sara Strandberg (Employment), Maria Schultzberg (Tax) samt Viktoria Owetz Leyva och Christoffer Widström (VDR-specialists).

 

 

 

 

 

 

 

Relaterat

Naval Group tecknar avtal om fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen

Vinge har biträtt Naval Group i samband med förhandlingarna med Försvarets materielverk (FMV) avseende upphandling av fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen. Avtalet undertecknades den 31 augusti 2026 i Stockholm. Naval Group har valts ut av den svenska regeringen som strategisk partner för att snabbt stärka och modernisera marinens förmåga.
8 september 2026

Vinge företräder Axcel och Sanviva vid förvärven av DermaCura och YourRad

Vinge har företrätt Axcel Elevate I och Sanviva i samband med förvärven av DermaCura och YourRad.
7 september 2026

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026