Uppdrag

Vinge biträder EQT Infrastructure med refinansiering till ett sammanlagt belopp om EUR 2,7 miljarder för portföljbolaget GlobalConnect

Vinge biträder EQT Infrastructure i samband med refinansiering till ett sammanlagt belopp om EUR 2,7 miljarder för portföljbolaget GlobalConnect. GlobalConnect är den ledande leverantören av fiberbaserad datakommunikation och datacenter i norra Europa. Refinansieringen har tillgängliggjort ytterligare medel för koncernens vidare expansion med stöd från en grupp av 14 skandinaviska och internationella långivare.

GlobalConnects affärsidé är att möjliggöra digitalisering genom ägande, utvecklande och erbjudande av de bästa infrastruktur- och datakommunikationstjänsterna för det digitala samhället bestående av fiberutbyggnad, underhåll och digital utveckling av ett omfattande fiberbaserat nätverk på cirka 84 500 km utplacerat i norra Europa samt med en stark regional närvaro i Sverige, Norge och Danmark och strategiska positioner i Finland och norra Tyskland.

Refinansieringen av tidigare separata finansiella arrangemang för dansk-norska GlobalConnect och för svenska IP-Only genomfördes bland annat till följd av sammanslagningen mellan GlobalConnect och IP-Only under förra året.

Vinges team har bestått av Daniel Rosvall, Karl Klackenberg, Desirée Sjöblom och Nina Gransäter (M&A och Restructuring), Louise Brorsson Salomon och Pauline Lagerstrand (Financing), Mathilda Persson (Commercial Agreements), Kristoffer Larson och Isak Willborg (Real Estate & Construction), Martin Johansson, Hedvig Josefson, Sebastian Örndahl och Joel Kokko (EU Regulatory), Tove Lövgren Frisk (Compliance), Karl-Hugo Engdahl (GDPR), Sara Strandberg (Employment), Maria Schultzberg (Tax) samt Viktoria Owetz Leyva och Christoffer Widström (VDR-specialists).

 

 

 

 

 

 

 

Relaterat

Vinge företräder Platzer vid förvärv av logistikfastighet i Sörred Logistikpark

Vinge har företrätt Platzer vid förvärv av fastigheten Sörred 8:15 i Sörred Logistikpark på Hisingen i Göteborg. Förvärvet genomförs enligt den förvärvsoption som Platzer har i det gemensamma JV-bolaget med Catena, vilken ger förtur att förvärva färdigställda projekt till marknadsvärde. Köpeskillingen utgår från ett underliggande fastighetsvärde om 570 mkr med avdrag för latent skatt. Tillträde beräknas ske den 1 juli 2026.
2 juni 2026

Vinge biträder ägarna vid ägarförändring i Norteam

Evolver Equity blir ny huvudägare i Norteam AB, en snabbväxande svensk specialist inom Microsoft Cloud. Medgrundaren Martin Norström återinvesterar i den nya bolagssgruppen och intar rollen som koncern-VD. Investeringen markerar starten på en nordisk tillväxtresa med ambitionen att bygga en ledande leverantör av Microsoft-baserade IT-tjänster för små och medelstora företag – och att nå 1 miljard kronor i intäkter inom 3–5 år.
2 juni 2026

Vinge biträder TSG vid förvärv av Processkontroll GT

TSG, en europeisk ledare inom tekniska tjänster för hållbara mobilitetslösningar och kritisk energiinfrastruktur, har förvärvat Procsskontroll GT, en specialist på infrastruktur för komprimerad och flytande gas.
1 juni 2026