Uppdrag

Vinge biträder EQT Infrastructure med refinansiering till ett sammanlagt belopp om EUR 2,7 miljarder för portföljbolaget GlobalConnect

Vinge biträder EQT Infrastructure i samband med refinansiering till ett sammanlagt belopp om EUR 2,7 miljarder för portföljbolaget GlobalConnect. GlobalConnect är den ledande leverantören av fiberbaserad datakommunikation och datacenter i norra Europa. Refinansieringen har tillgängliggjort ytterligare medel för koncernens vidare expansion med stöd från en grupp av 14 skandinaviska och internationella långivare.

GlobalConnects affärsidé är att möjliggöra digitalisering genom ägande, utvecklande och erbjudande av de bästa infrastruktur- och datakommunikationstjänsterna för det digitala samhället bestående av fiberutbyggnad, underhåll och digital utveckling av ett omfattande fiberbaserat nätverk på cirka 84 500 km utplacerat i norra Europa samt med en stark regional närvaro i Sverige, Norge och Danmark och strategiska positioner i Finland och norra Tyskland.

Refinansieringen av tidigare separata finansiella arrangemang för dansk-norska GlobalConnect och för svenska IP-Only genomfördes bland annat till följd av sammanslagningen mellan GlobalConnect och IP-Only under förra året.

Vinges team har bestått av Daniel Rosvall, Karl Klackenberg, Desirée Sjöblom och Nina Gransäter (M&A och Restructuring), Louise Brorsson Salomon och Pauline Lagerstrand (Financing), Mathilda Persson (Commercial Agreements), Kristoffer Larson och Isak Willborg (Real Estate & Construction), Martin Johansson, Hedvig Josefson, Sebastian Örndahl och Joel Kokko (EU Regulatory), Tove Lövgren Frisk (Compliance), Karl-Hugo Engdahl (GDPR), Sara Strandberg (Employment), Maria Schultzberg (Tax) samt Viktoria Owetz Leyva och Christoffer Widström (VDR-specialists).

 

 

 

 

 

 

 

Relaterat

Vinge biträder vid datacenterleverantören EcoDataCenters emission av ytterligare seniora icke-säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor

Vinge har biträtt i samband med EcoDC Holding AB (publ) emission av ytterligare seniora icke-säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor under dess ramverk om 2 miljarder kronor.
19 mars 2026

Vinge har företrätt Cinclus Pharma i samband med ingående av finansieringsavtal

Vinge har företrätt Cinclus Pharma Holding AB (publ), ett läkemedelsbolag i sen klinisk fas som utvecklar nästa generations behandlingar för magsyrarelaterade sjukdomar noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med ett långsiktigt strukturerat kreditavtal om totalt upp till 28 miljoner EUR uppdelat i fyra trancher, varav två konvertibler.
16 mars 2026

Vinge biträder Studentbostäder i Norden AB (publ) vid emission av obligationer om SEK 500 miljoner och förtida inlösen av utestående obligationer

Vinge biträder Studentbostäder i Norden AB (publ) vid dess emission av seniora, icke-säkerställda obligationer om SEK 500 miljoner (inom en ram om SEK 750 miljoner) och med bolagets parallella frivilliga förtida inlösen av tidigare emitterade obligationer.
12 mars 2026