Uppdrag

Vinge biträder Cellink i riktade nyemissioner om 946 MSEK

Vinge biträder Cellink i samband med riktad nyemissioner av drygt 5,9 miljoner aktier av serie B som kommer att tillföra Cellink 946 MSEK.

Teckningskursen har fastställts genom ett s.k. accelererat bookbuildingförfarande utförd av Carnegie och J.P. Morgan och motsvarade en rabatt om 1,7 % jämfört med aktiens stängningskursen på Nasdaq Stockholm. Närmare 4,3 miljoner aktier har emitterats med stöd av bolagsstämmans bemyndigande och drygt 1,6 miljoner aktier emmiteras villkorat av en extra bolagsstämmas godkännande. Syftet med nyemissionerna är dels finansiering av den kontanta delen av köpeskillingen för förvärvet av Scienion Ag., dels skapa utrymme för Cellinks fortsatta M&A-agenda.

Vinges team har huvudsakligen bestått av Anders Strid, Edin Agic och Victoria Gunnerek.

Relaterat

Vinge företräder Platzer i kombinationsaffär med Göteborgs Hamn avseende fastigheter i Arendal

Vinge har företrätt Platzer vid en kombinationsaffär med Göteborgs Hamn bestående av försäljning av fastigheten Arendal 1:28, delar av fastigheterna Arendal 1:29 och Arendal 1:31 samt förvärv av del av fastigheten Arendal 764:291.
8 april 2026

Vinge har biträtt SEB, Swedbank och Danske Bank i samband med en bryggkreditfacilitet till Catena

Vinge har biträtt Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), Swedbank AB (publ) och Danske Bank A/S i deras roller som mandated lead arrangers och bookrunners i samband med ingåendet av en bryggkreditfacilitet om 4 360 000 000 SEK, 195 000 000 EUR och 170 000 000 DKK till Catena AB (publ).
2 april 2026

Vinge företräder grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget av Imaginary Ventures och ytterligare investerare

Vinge har företrätt grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget ledd av Imaginary Ventures, tillsammans med ytterligare investerare såsom Creades, IRIS Ventures och St Dominique Capital.
2 april 2026