Uppdrag

Vinge biträder Carnegie och Nordea i samband med noteringen av Volati på Nasdaq Stockholm

17 november 2016

Vinge biträder Carnegie Investment Bank AB (publ) och Nordea Bank AB (publ) som är Global Coordinators och Joint Bookrunners i samband med noteringen av stamaktierna och preferensaktierna i Volati AB (publ) på Nasdaq Stockholm. Bolaget har ansökt om upptagande till handel av bolagets aktier och Nasdaq Stockholm har godkänt bolagets ansökan under förutsättning att sedvanliga villkor uppfylls. Prospekt förväntas offentliggöras omkring den 18 november 2016 och första dag för handel beräknas till omkring den 30 november 2016.

Volati är en industrigrupp bestående av 13 affärsenheter organiserade i de tre affärsområdena Handel, Industri och Konsument. Totalt har Volati ett fyrtiotal rörelsedrivande bolag i 15 länder med störst andel av nettoomsättningen i Sverige. Förvärv utgör en central del av Volatis strategi och Volati förvärvar främst bolag med beprövade affärsmodeller, ledande marknadspositioner och starka kassaflöden till rimliga värderingar och vidareutvecklar dessa med fokus på långsiktigt värdeskapande.

Vinges team består av Dain Hård Nevonen, Erik Sjöman och Sofie Bjärtun.

Relaterat

Vinge har biträtt Behold Ventures vid fondresningen av Behold Ventures första fond

Behold Ventures höll sin final closing den 27 juni 2025 och säkrade därmed investeringsåtaganden till sin första fond om drygt 550 miljoner kronor från en internationell investerarbas bestående av bl.a. Europeiska investeringsfonden (EIF).
10 juli 2025

Vinge företräder Main Capital i samband med försäljningen av Alfa eCare

Vinge har företrätt Main Capital i samband med försäljningen av Alfa eCare Holding AB samt dotterbolag (”Alfa eCare”) till SDB Groep B.V. (”SDB”)
10 juli 2025

Vinge biträder vid etableringen av Ballista Capital

Ballista Capital genomförde sin finala closing den 9 juni 2025. Investerarbasen består främst av family offices och investerare med stark anknytning till norra Sverige
7 juli 2025