Uppdrag

Vinge biträder Cafeyn i samband med Bonnier News bud på Readly

Tidnings AB Marieberg, en del av Bonnier News, har offentliggjort ett uppköpserbjudande om 455 miljoner kronor avseende aktierna i Readly International AB (publ).

Cafeyn Group och Bonnier News har i samband med detta träffat avtal med avsikten att Cafeyn blir ägare av Readlys icke-nordiska verksamheter, villkorat av att uppköpserbjudandet fullföljs. Vinge biträder Cafyen.

Vinges team består huvudsakligen av Erik Sjöman, Henrik Borna, Daniel Daun, Lisa Bourghardt och Martin Svanberg.

Relaterat

Vinge biträder Radonova Laboratories vid förvärv av norska Skandinavisk Radoninvest

Radonova Laboratories, ett dotterbolag till Lagercrantz Group, har förvärvat samtliga aktier i norska Skandinavisk Radoninvest. Båda bolagen är verksamma inom området radonmätning.
14 augusti 2026

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepappersrörelsetillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelsetillstånd. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026