Uppdrag

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

22 april 2025 M&A

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.

Biotage är en global leverantör och partner till ett brett spektrum av kunder inom läkemedelsindustrin och analytisk testning. Biotage har sitt huvudkontor i Sverige och är verksamt globalt i över 80 länder. Bolaget är noterat på Nasdaq Stockholm. Erbjudandet värderar Biotage till cirka 11 607 miljoner kronor baserat på det totala antalet stamaktier i Biotage.

Vinges team består huvudsakligen av Dain Hård Nevonen, Joel Magnusson, Benjamin Vafaeian, Lovisa Jonassen, Vilma Henricsson, David Olander och Emelie Schoning.

Relaterat

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av Sit Right och Enskede Hydraul

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat 70 procent av aktierna i de två svenska bolagen Sit Right AB och Enskede Hydraul AB, ledande aktörer inom produkter respektive eftermarknadsdelar för skogs- och entreprenadmaskiner i Europa.
7 november 2025

Vinge företräder grundarna av NOOS Digital i samband med samgående med Rocket Revenue och 56K Digital

Efter samgåendet mellan Rocket Revenue och 56K Digital tidigare i år, tar gruppen nästa steg genom att förena sig med NOOS Digital. Tillsammans bildar de tre bolagen en av Nordens mest heltäckande partners för digital transformation och affärsdriven tillväxt.
4 november 2025

Vinge biträder Setra Trävaror vid försäljning av Malå Såg till HS Timber

Det österrikiska företaget HS Timber Group har tecknat avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i det svenska träförädlingsföretaget Malå Såg AB från Setra Trävaror AB, ett dotterbolag till Setra Group AB. Affären är fortfarande föremål för godkännande från berörda myndigheter.
29 oktober 2025