Uppdrag

Vinge biträder ABGSC och SEB i samband med Europis första emission av gröna obligationer

29 november 2024 Bank och finans

Vinge biträder arrangörerna i samband med Europi Property Group AB (publ):s (”Bolaget”) första emission av seniora icke-säkerställda gröna obligationer om 50 miljoner euro inom ett ramverk om upp till 100 miljoner euro.

Obligationerna löper med en rörlig ränta om EURIBOR 3M + 5,00% och har en löptid på tre år. Bolaget avser att ansöka om upptagande till handel av obligationerna på Nasdaq Transfer Market och Nasdaq Stockholms lista för gröna och hållbara obligationer. ABG Sundal Collier AB och Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) har agerat Joint Bookrunners.

Vinges team bestod av Albert Wållgren, Arvid Weimers och August Ahlin.

Relaterat

Vinge har företrätt Sveafastigheter i samband med dess listbyte till Nasdaq Stockholm

Vinge har företrätt Sveafastigheter AB (publ) i samband med dess listbyte från Nasdaq First North Premier Growth Market till Nasdaq Stockholm. Prospektet offentliggjordes den 13 juni 2025 och handeln på Nasdaq Stockholm inleddes den 18 juni 2025.
18 juni 2025

Vinge företrädde Platzer i en försäljning av en fastighet i Södra Änggården, Göteborg

Fastigheten är en projektfastighet med en byggrätt för ett parkeringshus om 16 000 kvm. Försäljningen görs som en bolagstransaktion med en pågående entreprenad.
17 juni 2025

Vinge biträder Bridgepoint i deras förvärv av Safe Life

Vinge biträder Bridgepoint i ett förvärv av en betydande kontrollerande andel av aktierna i Safe Life AB i en transaktion som värderar bolaget till cirka 500 miljoner Euro.
16 juni 2025