Uppdrag

Vinge biträder ABGSC och SEB i samband med Europis första emission av gröna obligationer

29 november 2024 Bank och finans

Vinge biträder arrangörerna i samband med Europi Property Group AB (publ):s (”Bolaget”) första emission av seniora icke-säkerställda gröna obligationer om 50 miljoner euro inom ett ramverk om upp till 100 miljoner euro.

Obligationerna löper med en rörlig ränta om EURIBOR 3M + 5,00% och har en löptid på tre år. Bolaget avser att ansöka om upptagande till handel av obligationerna på Nasdaq Transfer Market och Nasdaq Stockholms lista för gröna och hållbara obligationer. ABG Sundal Collier AB och Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) har agerat Joint Bookrunners.

Vinges team bestod av Albert Wållgren, Arvid Weimers och August Ahlin.

Relaterat

Vinge företräder EQT i samband med försäljningen av Eton

Vinge har företrätt EQT VII i samband med försäljningen av Eton till ett konsortium av privata investerare.
1 juli 2025

Vinge företräder Triton vid förvärvet av Prenax

Vinge har företrätt Triton Small Mid Cap Fund II i samband med förvärvet av Prenax från LBO France och vissa minoritetsägare.
1 juli 2025

Vinge biträder Impilo vid etableringen av Impilo Healthcare

Vinge har biträtt Impilo med regulatorisk rådgivning vid etableringen av Impilo Healthcare. Fonden kommer att ha kapitalåtaganden om 700 miljoner euro.
1 juli 2025