Uppdrag

Vinge bistår kinesiska Senior i svensk miljardinvestering – blir underleverantörer till Northvolt

Vinge har bistått kinesiska Shenzhen Senior Technology Material Co., Ltd. i samband med företagets investering om 2,5 miljarder kronor i en industrianläggning Eskilstuna.

Senior är en av världens ledande leverantörer av separatorfilm för lithiumbatterier, och anläggningen, som väntas bli en av Europas största fabriker för separatorfilm för lithiumbatterier, kommer att verka som underleverantör till Northvolt. Anläggningen väntas skapa 500-600 nya arbetstillfällen i  Eskilstuna.

Vinges team har bestått av bland andra Qun Gu, Frida Ställborn, Josefine Lanker, Albert Wållgren och Hanna Yan Karlsson.

Relaterade nyheter

Vinge företräder Ramirent i samband med förvärvet av JIAB

Vinge företräder Ramirent AB i samband med förvärvet av JIAB Hyrcenter (bestående av bolagen JIAB Hyrcenter AB och JIAB Boden AB). Genom förvärvet förstärker Ramirent ytterligare sin position i Norrbotten och som det största maskinuthyrningsföretaget i Sverige.
21 mars 2023

Vinge biträder vid försäljning av GleSYS

Vinge har biträtt huvudägarna VIA equity och VD Glenn Johansson samt övriga mindre aktieägare vid försäljning av GleSYS till den Luxemburgbaserade infrastrukturfonden Cube Infrastructure Managers.
21 mars 2023

Vinge biträder Svea Bank AB med emission av AT1-obligationer om 300 miljoner SEK

Vinge har biträtt Svea Bank AB (”Bolaget”) i samband med dess emission av primärkapitaltillskott (AT1) om 300 miljoner SEK för att optimera sin kapitalstruktur.
14 mars 2023