Uppdrag

Platzers försäljning av del av Arendal till Göteborgs Hamn

Vinge biträdde Platzer när försäljningen av en del av området Arendal (108 000 kvm mark och 69 000 kvm vattenareal) till Göteborgs Hamn genomfördes.

Fastighetsvärdet var 475 mkr. Affären möjliggör flytten av färjerederiet Stena Lines Tysklands- och Danmarksterminaler från centrala Göteborg till Arendal på Hisingssidan. Kommunen planerar att på den frigjorda delen av älvstranden i centrala Göteborg utveckla en tät blandstad.

Från Vinge medverkade Olof Jisland och Kristoffer Larsson.

Relaterat

Vinge har biträtt SBP Kredit AB (publ) i samband med värdepapperisering med en nordisk bank som senior långivare

Transaktionen omfattar ett rambelopp om en miljard kronor och skapar förutsättningar för en väsentligt utökad utlåningskapacitet. Avtalet är strukturerat i enlighet med EU:s värdepapperiseringsförordning och innebär att kvalificerade lån löpande kan överlåtas till ett särskilt bolag inom SBP-koncernen.
14 september 2026

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 150 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 475 punkter.
11 september 2026

Vinge företräder IK Partners och Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik, ett bolag specialiserat inom kylteknik och kylservice i södra Sverige. Förvärvet stärker Francks Kylindustris position i södra Sverige och breddar koncernens erbjudande inom kylindustrin.
11 september 2026