Uppdrag

Platzers försäljning av del av Arendal till Göteborgs Hamn

Vinge biträdde Platzer när försäljningen av en del av området Arendal (108 000 kvm mark och 69 000 kvm vattenareal) till Göteborgs Hamn genomfördes.

Fastighetsvärdet var 475 mkr. Affären möjliggör flytten av färjerederiet Stena Lines Tysklands- och Danmarksterminaler från centrala Göteborg till Arendal på Hisingssidan. Kommunen planerar att på den frigjorda delen av älvstranden i centrala Göteborg utveckla en tät blandstad.

Från Vinge medverkade Olof Jisland och Kristoffer Larsson.

Relaterat

Vinge biträder HealthCap vid investering i Neobiomics

HealthCap investerar i Neobiomics AB, som utvecklar produkter inom neonatalområdet. Neobiomics främsta produkt, Proprems, är ett probiotiskt kosttillskott utvecklat för barn som fötts för tidigt.
22 maj 2026

Vinge företräder Sveafastigheter i dess fusion med KlaraBo

Vinge företräder Sveafastigheter AB (publ) i dess fusion med KlaraBo Sverige AB.
22 maj 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026