Uppdrag

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 miljarder SEK med Humble Group

27 april 2026 Bank och finans

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 miljarder SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 miljoner SEK) med Humble Group AB.

Det nya kreditavtalet består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter som ursprungligen ingicks den 25 juli 2023. De nya faciliteterna har en löptid om tre år vardera, med möjlighet till förlängning i upp till ytterligare två år.
 
Humble Group är en svensk koncern som specialiserar sig på att skapa värde och accelerera tillväxt i små och medelstora bolag inom dagligvarusektorn (FMCG). Genom ett entreprenöriellt arbetssätt och aktivt ägande fokuserar Humble Group på att utveckla sina verksamheter för att möta framtidens konsumentbehov. Bolaget äger ett flertal varumärken, har ett globalt distributionsnätverk och produktionsanläggningar, där dotterbolagen verkar självständigt inom sina respektive affärsområden medan koncernen tillhandahåller strategisk styrning och stöd. Huvudkontoret ligger i Stockholm.
 
Nordea och SEB biträddes av Vinge i samband med transaktionen. Vinges team bestod av Helena Göransson, Kamyar Najmi och Nilufer Nouri.

Relaterat

Vinge har företrätt Arkivia i samband med en kapitalanskaffning om 40 miljoner

Vinge har företrätt legaltech-bolaget Arkivia i samband med en fulltecknad nyemission om 40 miljoner kronor med nya och befintliga ägare. Rundan leddes av node.vc. I samband med nyemissionen tecknade Arkivia även Advokatsamfundets första ramavtal för ett ärendehanteringssystem.
5 oktober 2026

Vinge har företrätt Main Capital och Pointsharp vid förvärvet av Meaplus AB och Nubibus Software AB

Vinge har företrätt Main Capital och dess portföljbolag Pointsharp vid Pointsharps förvärv av Meaplus AB och Nubibus Software AB. Pointsharp är en svensk leverantör av lösningar inom identitets- och åtkomsthantering samt säkert informationsutbyte, med verksamhet i Norden, DACH och Benelux. Förvärvet kompletterar Pointsharps befintliga erbjudande med funktionalitet inom säker digital kommunikation och stärker bolagets position på den svenska marknaden inom offentlig sektor, särskilt inom kommun- och vårdsegmenten. Transaktionen är Pointsharps sjätte tilläggsförvärv sedan Main Capital blev investeringspartner i november 2020.
1 oktober 2026

Vinge har företrätt Main Capital Partners vid förvärvet av Confirma Software

Confirma Software ("Confirma") är en nordisk vertikal mjukvarukoncern som tillhandahåller affärskritisk B2B-programvara till små och medelstora företag i Sverige, Finland, Norge och Danmark. Bolaget är verksamt inom fem kompletterande programvaruområden: ERP, betalningslösningar, finansiella lösningar, kvalitetsledningssystem och affärsprocesslösningar. Confirma grundades 2019 och har huvudkontor i Stockholm. Bolaget har cirka 540 medarbetare och fler än 25 000 kunder, däribland över 500 kommuner, i Norden. Genom att kombinera djup lokal branschkunskap med programvara integrerad i kundernas dagliga verksamhet har Confirma utvecklat långvariga kundrelationer och en hög andel återkommande intäkter.
25 september 2026