Uppdrag

Bewator Group AB förvärvar Aldata Industries Oy

11 maj 2005

Bewator Group AB, svensk ledande leverantör av säkerhetslösningar, har förvärvat 100 % av Aldata Industries Oy (Flexim), finsk leverantör av access control lösningar och tidsredovisningssystem, från Aldata Solution Oyj. Köpesumman är ej offentlig.

Vinge representerade Bewator Group AB.
Ansvarig delägare på Vinge var Johan Winnerblad som biträddes av Gustaf Ljungström.

Relaterat

Vinge biträder SBB i samband med dess förvärv av aktier i PPI mot betalning genom apportemission

Vinge har biträtt SBB i samband med att avtal ingåtts med TRG, en norsk företagsgrupp som kontrolleras av Kjell Inge Røkke och som är huvudägare i Aker. SBB har enligt avtalet åtagit sig att genomföra en apportemission till TRG, eller såsom tillämpligt Aker Property Group.
16 maj 2025

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter i samband med en riktad nyemission om cirka 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Stendörren Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 300 miljoner kronor före transaktionskostnader.
14 maj 2025

Vinge har biträtt EQT AB i samband med dess obligationsemission till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD

EQT AB (publ) har emitterat seniora obligationer till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD med en ränta på 5,850%, som förfaller 2035, till ett pris motsvarande 99,783% av det sammanlagda nominella beloppet.
13 maj 2025