Uppdrag

Vinge har företrätt Anaqua, ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix

30 april 2026 M&A

Vinge har företrätt Anaqua, Inc., ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix Aktiebolag, en leverantör av programvara och tjänster för hantering av immateriella rättigheter. Förvärvet utgör ett strategiskt tillskott till Anaquas plattform och stärker ytterligare företagets närvaro i Europa.

Patrix är en leverantör av programvara och tjänster för hantering av immateriella rättigheter, mest känd för sin flaggskeppslösning Patricia®, ett av de mest etablerade och mest använda systemen för hantering av immateriella rättigheter på marknaden. Patricia-plattformen har betjänat sin kundbas, som främst består av advokatbyråer, i trettio år och används aktivt av nästan 400 kunder. Patrix har sitt huvudkontor i Göteborg, Sverige.

Anaqua är den ledande leverantören av teknik och tjänster för innovation och hantering av immateriella rättigheter och betjänar IP-experter inom både företag och advokatbyråer. Anaqua har sitt huvudkontor i Boston, USA, med kontor i USA, Europa, Asien och Australien.

Vinges team bestod huvudsakligen av Jonas Johansson, Manon de Cooman, Michella Said, Sebastian Holmberg (M&A), Anders Leissner (Sanktioner), Sam Seddigh, Emil Lindwall (Arbetsrätt), Nicklas Thorgerzon, Therese Baltzarsson  (IT / GDPR), Mario Saad, Malin Dejke (Kommersiella Avtal), Ian Jonson, Melinda Oldenburg (Immateriella Rättigheter), Hedvig Merkel (Fastighet) och Jasmina Skandrani (Transaction Support).

Relaterat

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026

Vinge biträder PPI Public Property Invest AB (publ) i samband med gränsöverskridande fusion och notering på Nasdaq Stockholm och Euronext Oslo Børs

Vinge har företrätt PPI Public Property Invest AB (publ) (”PPI”) i samband med dess notering på Nasdaq Stockholm och sekundärnotering på Euronext Oslo Børs. Noteringen genomförs genom en gränsöverskridande fusion varigenom PPI övertar Public Property Invest ASA, vars aktier tidigare var noterade på Euronext Oslo Børs.
20 maj 2026

Vinge företräder Triton vid försäljning av Aleris

Vinge har företrätt Triton i samband med försäljningen av Aleris till Mehiläinen Group.
18 maj 2026