Uppdrag

Vinge svenskt ombud till Alberta Investment Management Corporation

13 januari 2011

Vinge är svenskt ombud till Alberta Investment Management Corporation i samband med förvärvet av Skanska AB:s 50 procentiga innehav i Sociedad Concesionaria Autopista Central, en betalmotorväg i Santiago. Alberta Investment Management Corporation är en av Kanadas största institutionella förvaltare som förvaltar bland annat offentligt pensionskapital åt provinsen Alberta.

Vinges team som företräder Alberta Investment Management Corporation består av ansvarig delägare Daniel Rosvall tillsammans med biträdande juristerna Malin Helgesen och Josefin Nowén. Counsel Maria Schultzberg ansvarar för skatterättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge har biträtt Triton i samband med försäljning av aktier i Ambea AB (publ)

Totalt placerades 8,4 miljoner aktier till ett pris om 43,50 kronor per aktie, motsvarande ett sammanlagt värde om cirka 365 miljoner kronor.
29 november 2023

Vinge företräder Lassie AB vid kapitalanskaffning om 260 miljoner kronor

Vinge har företrätt djurförsäkringsförmedlingsbolaget Lassie AB i samband med en kapitalanskaffning om 260 miljoner kronor i syfte att fortsätta expansionen av verksamheten.
29 november 2023

Vinge har rådgivit Expedition Growth Capital i samband med dess investering i Factbird

Expedition Growth Capital har, tillsammans med Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO), genomfört en investering i det danska tech-bolaget Factbird. Vinge rådgav Expedition Growth Capital i samband med investering.
27 november 2023