Uppdrag

Vinge har rådgett Advania i förvärvet av Visuell Teknik

Advania har förvärvat Visuell Teknik, en svensk leverantör av audiovisuella lösningar och mötesteknik.

Förvärvet stärker Advanias erbjudande inom arbetsplats- och samarbetstjänster och utökar bolagets förmåga att leverera integrerade AV-lösningar till företagskunder och offentlig sektor i hela Sverige.

Visuell Teknik tillför etablerad expertis inom design, installation och support av moderna AV miljöer för kontor, mötesrum och offentliga miljöer. Genom att ansluta till Advania Group integreras Visuell Tekniks team och portfölj i Advanias bredare end to end erbjudande för den digitala arbetsplatsen, vilket ökar leveranskapaciteten och utökar täckningen av tjänster nationellt.

Vinges team bestod huvudsakligen av Peter Sundgren, Vilhelm Rondahl och Sara Egelberg (M&A), Emil Lindwall (Arbetsrätt), Carla Håkansson och Hanna Kövamees (Corporate Commercial) och Filippa Bergkvist (projektassistent). 

Relaterat

Vinge biträder Fortinova Fastigheter AB (publ) vid bolagets första gröna obligationsemission om 200 miljoner kronor

Vinge har biträtt Fortinova Fastigheter AB (publ) (”Fortinova”) i samband med bolagets första emission av icke-säkerställda gröna seniora obligationer om 200 miljoner kronor, under ett ramverk om upp till 600 miljoner kronor. Nordea agerade sole bookrunner i samband med emissionen.
18 september 2026

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) i samband med bankens försäljning av delar av MedMera Bank samt försäljning av NPL-portföljer

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid avyttringen av delar av MedMera Banks verksamhet till ett ledande globalt kreditinvesteringsbolag. Avyttringen är strukturerad som en aktieförsäljning och prissatt till en premie om cirka 90 miljoner kronor över det egna kapitalets värde per slutförandedagen. Transaktionen omfattar delar av MedMeras bankverksamhet såsom IT-infrastruktur, organisation och ledning, medan Morrow Bank behåller MedMeras presterande lån, inlåning, kunder, varumärket MedMera, Coop-partnerskapsavtalet samt nyckelpersoner.
15 september 2026

Vinge biträder HealthCap vid investering i AMRA Medical

HealthCap investerar i AMRA Medical AB, ett bolag som analyserar helkropps-MR-bilder för att klassificera och kvantifiera en individs muskel- och fettvävnad i hela kroppen, och sätter detta i relation till människors hälsa och sjukdomar.
15 september 2026