Uppdrag

Vinge har rådgett Advania i förvärvet av Visuell Teknik

Advania har förvärvat Visuell Teknik, en svensk leverantör av audiovisuella lösningar och mötesteknik.

Förvärvet stärker Advanias erbjudande inom arbetsplats- och samarbetstjänster och utökar bolagets förmåga att leverera integrerade AV-lösningar till företagskunder och offentlig sektor i hela Sverige.

Visuell Teknik tillför etablerad expertis inom design, installation och support av moderna AV miljöer för kontor, mötesrum och offentliga miljöer. Genom att ansluta till Advania Group integreras Visuell Tekniks team och portfölj i Advanias bredare end to end erbjudande för den digitala arbetsplatsen, vilket ökar leveranskapaciteten och utökar täckningen av tjänster nationellt.

Vinges team bestod huvudsakligen av Peter Sundgren, Vilhelm Rondahl och Sara Egelberg (M&A), Emil Lindwall (Arbetsrätt), Carla Håkansson och Hanna Kövamees (Corporate Commercial) och Filippa Bergkvist (projektassistent). 

Relaterat

Vinge biträder HealthCap vid investering i Neobiomics

HealthCap investerar i Neobiomics AB, som utvecklar produkter inom neonatalområdet. Neobiomics främsta produkt, Proprems, är ett probiotiskt kosttillskott utvecklat för barn som fötts för tidigt.
22 maj 2026

Vinge företräder Sveafastigheter i dess fusion med KlaraBo

Vinge företräder Sveafastigheter AB (publ) i dess fusion med KlaraBo Sverige AB.
22 maj 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026