Uppdrag

Vinge har företrätt Ventech i samband med investering i Mindler

14 april 2020

Vinge har agerat rådgivare till Ventech, en av Europas ledande VC-firmor inom Seed & Serie A-segmentet, i samband med deras investering i Mindler, Sveriges största digitala tjänst för psykisk hälsa.

Serie A rundan, som samlade in EUR 8 millioner, leddes av Ventech och biträddes av Schibsted Growth. Det anskaffade kapitalet ska användas för att accelerera Mindlers expansion i Europa och förstärka bolagets organisatoriska tillväxt och plattformsutveckling.
 
Vinges team bestod av Johan Larsson, Maria Dahlin Kolvik, Karl Hugo Engdahl och Elsie Nassar.

 

Relaterat

Vinge företräder HAKI Safety AB i samband med förvärvet av Trimtec

Trimtec är en svensk återförsäljare av högteknologiska precisionsinstrument.
14 februari 2025

Vinge bistår Gotlandsbolaget i satsningen på framtidens sjöfart

Gotlandsbolaget har tagit ett viktigt steg mot en mer hållbar framtid genom att beställa den snabbgående katamaranen Gotland Horizon X, som kommer att drivas av fossilfria bränslen. För Vinge har det varit ett privilegium att bistå Gotlandsbolaget med rådgivning under processen.
14 februari 2025

Vinge företräder Industrifonden i samband med deras investering i Agteria Biotech

Vinge företräder Industrifonden i samband med deras deltagande i Agteria Biotech AB’s seed-finansiering. Rundan leddes av Industrifonden och AgriZeroNZ.
13 februari 2025